15052019_ZAjchler_KWrblewska_EStpie_inni_big.png

Posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska wraz z zaproszonymi gośćmi poinformowali na konferencji prasowej o utworzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Choroby Parkinsona, który ma zwiększać świadomość społeczną dotyczącą tej choroby.

Poseł Zbigniew Ajchler poinformował na konferencji prasowej, że sam jest dotknięty tą chorobą. "Jestem dotknięty chorobą Parkinsona, która w naszym społeczeństwie jest również znacząca. W związku z tym ta choroba powoduje sytuację, że człowiek nie tyle jest niesprawny umysłowo, tylko dotyka prawidłowości ruchów ciała, co może być interpretowane przez opinię publiczną w różny sposób, co mnie również dotykało osobiście. Człowiek może być posądzany o alkoholizm czy inne sytuacje tego typu, co dla nie jest dla nas przyjemnością" - mówił poseł Zbigniew Ajchler.

Poseł mówił, że został utworzony zespół, który ma działać na rzecz osób chorych na Parkinsona i wprowadzać rozwiązania ułatwiające takim ludziom życie. "Jestem tu dzisiaj z grupą osób z całego kraju reprezentującą stowarzyszenia dotyczące tej choroby. Chcemy przekazać, że od dzisiaj chcemy zmienić życie tych ludzi poprzez zwrócenie uwagi polityków na to, żeby ta choroba była inaczej pojmowana. Chcemy uświadomić społeczeństwo o tym, że nie jest to straszna choroba. Chcemy stworzyć specjalny program w całym kraju dot. ukrywających się ludzi z tą chorobą, szczególnie w małych ośrodkach, żeby ci ludzie mogli oczekiwać opieki" - kontynuował Zbigniew Ajchler.

Dodał, że często osoby chore na Parkinsona nie chcą ujawniać swojej choroby. "Dzisiaj jest taka sytuacja, ze ludzie z tą chorobą się kryją, podobnie jak ja. Są zawstydzeni, nie mają odwagi, a nie jest to choroba zakaźna, która powoduje eliminację ze społeczeństwa. Dotyka profesorów, naukowców, ludzi pracujących fizycznie. Chcemy razem z posłami PO-KO, będziemy zabiegać również o innych posłów, doprowadzić do tego żeby było zrozumienie; są pewne formy terapii, które należy traktować inaczej niż do tej pory. Świadomość w tym temacie jest bardzo niska. Chcemy pomóc tym ludziom" - zakończył poseł.


bg Image