14052019_AHalicki_SNitras_big.png

"W odpowiedzi na amerykańską ustawę 447 powinna zostać przyjęta duża ustawa reprywatyzacyjna. Polskie milczenie i ucieczka od tego tematu jest niepokojące. Odwołanie wizyty izraelskich urzędników to skandal" - mówili na konferencji prasowej posłowie Andrzej Halicki i Sławomir Nitras.

W poniedziałek miała odwiedzić Warszawę delegacja izraelska. Portal "Times of Israel" napisał, że do Warszawy uda się grupa pod egidą ministerstwa ds. równouprawnienia społecznego i że resort ten odniósł się do spotkań zaplanowanych w Warszawie jako do "ważnego i bezprecedensowego politycznego osiągnięcia".

W reakcji polskie MSZ poinformowało, że "w związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników".

Zdaniem wiceprzewodniczącego Klubu Andrzeja Halickiego, odwołanie wizyty izraelskich urzędników, to "skandal". "Anulowanie rozmów w bardzo ważnym momencie - bo także w czasie, w którym musimy się ustosunkować do amerykańskiej ustawy 447 - to zły znak, to duży znak zapytania, jakie jest stanowisko polskie" - powiedział Andrzej Halicki.

"Wobec tej ustawy powinna być natychmiastowa procedura ustawy reprywatyzacyjnej, procedowana w polskim Sejmie. Ale musi być też stanowcze zdanie, że nie może być prymatu innego prawa ponad polskie. Jeżeli chodzi o roszczenia i ewentualne dziedziczenie polskich nieruchomości, nie może być takiej sytuacji, że te roszczenia będą wznawiane i regulowane na podstawie obcych przepisów" - mówił poseł.

Zdaniem Andrzeja Halickiego, kwestia ta musi być uregulowane dużą ustawą reprywatyzacyjną, a nie "działaniem intuicyjnym". "Polskie milczenie i ucieczka od tego tematu jest niepokojące" - dodał.

Poseł Sławomir Nitras przyznał, że opozycja chciałaby wesprzeć rząd w "wyraźnym określeniu polskiego stanowiska" w tej sprawie.

"Dlaczego ta wizyta w ostatnim dniu została odwołana? Odpowiedź, naszym zdaniem, jest bardzo prosta. Dlatego, że pod kampanijną presją Konfederacji, pan prezes (PiS, Jarosław) Kaczyński postanowił, że nie będziemy w ogóle z Izraelem rozmawiać w żadnej sprawie, dlatego, że wisi nam na plecach Konfederacja, która może oskarżyć nas o zdradę interesów Polski" - mówił Nitras. "Jeżeli Kaczyński będzie ścigał się z Konfederacją na radykalizm, to będzie to się działa kosztem państwa polskiego" - dodał.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 r. ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. Izba Reprezentantów.

wł/pap


bg Image