13052019_SNeumann_KGasiuk-Pihowicz_PZgorzelski_big.png

"Czy prezes PiS poprze projekt zmian w prawie m.in. o nieprzedawnieniu zbrodni pedofilii? Mamy czarno-białą sytuację, albo PiS stanie po stronie ofiar, albo po stronie sprawców zbrodni pedofilii" - mówili na konferencji prasowej posłowie Koalicji Europejskiej.

W poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przedstawił założenia zmian w prawie w związku z ujawnionymi przypadkami pedofilii. Zmiany te zakładają: likwidację przedawnień przestępstw pedofilskich, bezwzględny zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych oraz możliwość powołania przez RPD specjalnego zespołu prokuratorskiego.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że zmiany w prawie wynikają z potrzeby szybszej reakcji parlamentu na afery pedofilskie, które są ujawniane w ostatnich miesiącach i dniach. "Uważamy, że polski parlament musi mieć inicjatywę w tej sprawie - jeżeli nie działa państwo, nie działa prokuratura, nie działa policja - tak jak powinna działać, nie działają służby, nie ma zaangażowania rządu w tę sprawę, to powinien zaangażować się parlament" - oświadczył lider Platformy Obywatelskiej.

Szef klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub składa w Sejmie projekt ustawy, który - jak mówił - "można nazwać w skrócie +zero tolerancji dla pedofilii+". Według niego, projekt "ma odpowiedzieć na część tych wątpliwości, pytań i problemów, które od kilku dni rozgrzewają emocje w Polsce". "Jak widzimy dzisiaj są potrzebne nowe narzędzia prawne, żeby ten proceder, te zbrodnie przeciwko dzieciom, mogły być lepiej ścigane" - mówił Sławomir Neumann.

"Obiecujemy, jako Platforma Obywatelska, jako Koalicja Europejska, że po wyborach w październiku, kiedy będzie nowy parlament, powołamy komisję, które będzie mogła te przypadki badać, komisję państwową, niezależną od polityków, ale złożoną z prawników, z ludzi związanych z organizacjami chroniącymi ofiary pedofilii" - powiedział szef kKubu PO-KO.

W ocenie posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz, "miejsce księży-pedofilów jest w więzieniu, a nie w domu księży emerytów". "Do więzienia powinni trafić wszyscy sprawcy czynów pedofilskich, o ile tylko pozwoli na to ich stan zdrowia. To dotyczy wszystkich innych osób, które dopuściły się pedofilii, nie tylko księży. Dlatego dzisiaj składamy projekt ustawy o nieprzedawnieniu zbrodni pedofilii" - oświadczyła wiceprzewodnicząca Klubu.

Jej zdaniem, "każda ofiara pedofilii powinna dostać zadośćuczynienie, a każdy sprawca zbrodni pedofilii powinien dostać jak najsurowszą karę". "Dlatego dzisiaj apelujemy do Jarosława Kaczyńskiego, wzywamy go do publicznej deklaracji i odpowiedzi jeszcze dziś na pytanie: czy PiS poprze ustawę o nieprzedawnianiu zbrodni pedofilii?" - pytała posłanka.

"Dzisiaj mamy czarno-białą sytuację, albo PiS stanie po stronie ofiar, albo stanie po stronie sprawców zbrodni pedofilii" - podkreśliła Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Obecny na konferencji prasowej poseł PSL Piotr Zgorzelski zadeklarował, że jego klub popiera projekt przygotowany przez PO-KO. "Wiemy oczywiście, że wszystko jest w rękach PiS, które potrafiło swoje ustawy procedować w przeciągu jednej nocy. Myślę, że najbliższe posiedzenie Sejmu, to jest ten moment, kiedy będzie można rozpocząć poważne prace nad tym projektem i doprowadzić go do końca" - mówił Piotr Zgorzelski.

Poseł ludowców zwrócił się też do premiera Mateusza Morawieckiego, aby "uruchomił" działanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, która - jego zdaniem - powinna podjąć temat walki z pedofilią. "W takim samym stopniu temat dotyczy Kościoła Katolickiego jak i państwa polskiego. Prace w tej komisji powinny być rozpoczęte w trybie pilnym i komunikat z prac (powinien być) przedstawiony opinii publicznej" - podkreślił poseł Piotr Zgorzelski.

wł/pap


bg Image