6052019_JOlbrycht_TGrodzki_big.png

"Jesteśmy gotowi do walki, żeby uzyskać 100 mld zł więcej w budżecie UE. Z uzyskanych pieniędzy spora część będzie przeznaczona na ochronę zdrowia" - mówili na konferencji prasowej europoseł Jan Olbrycht i senator Tomasz Grodzki.

Jan Olbrycht - jeden z głównych negocjatorów PE wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2017 - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma Obywatelska mówi "zdecydowanie" o stu miliardach złotych więcej w budżecie niż jest w stanie wynegocjować obecny rząd. "Zakładamy, że nasz rząd po jesieni będzie w stanie wynegocjować zupełnie innego typu sumy niż rząd PiS" - zaznaczył.

W ocenie Jana Olbrychta "drastyczna redukcja" w budżecie UE nie wzięła się znikąd. "Mogę zagwarantować, że sposób podejścia przedstawicieli innych rządów jest dosyć czytelny, ale również wielu ludzi w Komisji Europejskiej. Argumentacja: +dlaczego mamy pomagać Polsce, skoro Polska zachowuje się w taki sposób+. Nikt tego wprost nie mówi, ale to niewątpliwie jest w cieniu negocjacji" - powiedział.

Według europosła zachowanie takich rządów jak polski lub węgierski dało "pretekst do zmiany polityki" i "zupełnie innej dystrybucji pieniędzy". "Staramy się ten proces zatrzymać" - podkreślił Jan Olbrycht. "Jesteśmy gotowi do walki zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i w rządzie, żeby uzyskać sto miliardów więcej" - zapewnił.

Senator Tomasz Grodzki przekonywał z kolei, że "Polki i Polacy zasługują na ochronę zdrowia taką, jaka przysługuje obywatelom UE", a "personel systemu ochrony zdrowia zasługuje na zarobki, których siła nabywcza będzie przynajmniej taka sama jak średnia europejska".

"Tymczasem po 4 latach rządów PiS mamy najwięcej zgonów Polaków od wielu lat, grubo ponad 400 tysięcy obywateli zmarło. Mamy wydłużające się kolejki od wielu specjalistów, mamy niezadowolonych, czujących się oszukanymi rezydentów, mamy kompletnie spostponowanych ludzi z niepełnosprawnościami" - mówił senator. Jak zaznaczył, pojawia się w Polsce kolejne poważne zagrożenie, którym jest brak możliwości zaszczepienia nowo narodzonego dziecka przeciwko gruźlicy.

W ocenie Tomasza Grodzkiego lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, mówiąc o większych pieniądzach, możliwych do wynegocjowania z budżetu Unii, zarysował logiczny i możliwy do wykonania plan, którego ramy czasowe obejmują ok. 7 lat. "Z tych pieniędzy, które negocjatorzy PO i Koalicji Obywatelskiej mogą uzyskać i uzyskają więcej z pewnością spora część będzie musiała być przeznaczona na ochronę zdrowia" - podkreślił.

wł/pap


bg Image