25042019_ILeszczyna_SNitras_big.png

"Za obietnice wyborcze PiS, nowe piątki i prezenty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zapłacą wszyscy polscy podatnicy. Piątka Kaczyńskiego kosztuje dziesiątkę Kaczyńskiego" - mówili na konferencji prasowej posłowie Izabela Leszczyna i Sławomir Nitras.

Rada Ministrów przyjęła w środę Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022 z Aktualizacją Programu Konwergencji. Plan ma być podstawą przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2020 r.

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Izabela Leszczyna i Sławomir Nitras wskazywali, że z Aktualizacji Planu Konwergencji, który rząd ma przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia wynika, iż planowane jest wprowadzenie nowych lub podwyższenie już istniejących opłat, m.in.: 15 proc. podatek od składek emerytalnych w OFE, podwyżka akcyzy na papierosy, alkohol, opodatkowanie papierosów elektronicznych, podatek cyfrowy, likwidacja limitu składek na ZUS, wyższy ZUS dla samozatrudnionych, wyższy ZUS od umów o dzieło.

Sławomir Nitras ocenił, że "za wszystko, co PiS rozdaje na sobotnich konwencjach wyborczych, w ciągu tygodnia wszyscy będą musieli zapłacić".

"Wszystkie +piątki+ i to, co PiS nazywa prezentami prezesa Kaczyńskiego sfinansują polscy podatnicy, w sposób szczególny polscy przedsiębiorcy" - mówiła byłą wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Jak wskazała, z dokumentu wynika także, że rząd "oszukał rezydentów i wszystkich Polaków, którzy potrzebują ochrony zdrowia", ponieważ wydatki na ochronę zdrowia zbliżą się do obiecanych 6 proc. PKB najwcześniej w 2050 r.

"Wieloletni Plan Finansów Państwa pokazuje także, że deficyt strukturalny Polski wzrasta zamiast spadać. Co to znaczy? To znaczy, że obsługa długu będzie coraz wyższa, podatki coraz wyższe" - mówiła Izabela Leszczyna. "Na to wszystko jest tylko jedno lekarstwo - odsunąć PiS od władzy jesienią 2019 r." - stwierdziła.

wł/pap


bg Image