17042019_JGrabiec_SNitras_big.png

"Rząd chce wprowadzić lub podnieść dziesięć podatków, a z uzyskanych dzięki temu środków ma być finansowana kampania wyborcza PiS oraz zasypywana dziura budżetowa. Nie dowiedzielibyśmy się, jak jest stan finansów publicznych w Polsce, gdyby nie nasza obecność w Unii Europejskiej" - mówili na konferencji prasowej Sławomir Nitras i Jan Grabiec.

Rzecznik prasowy Jan Grabiec powiedział w środę na konferencji prasowej przed Kancelarią Premiera, że wprowadzenie nowych lub podwyższenie już istniejących opłat zapisano w "Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022" stanowiącym informację rządu dla Komisji Europejskiej o stanie finansów państwa.

Na "nową dziesiątkę Kaczyńskiego" składa się: 15 proc. "podatek Morawieckiego" od składek emerytalnych, podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol, podwyżka CIT, podatek od firm internetowych, likwidacja "liniowego PIT" dla samozatrudnionych, likwidacja limitu składek na ZUS, wyższy ZUS dla samozatrudnionych, wyższy ZUS od umów o dzieło, a także opodatkowanie papierosów elektronicznych.

"Rząd PiS doprowadził do powstania ogromnej dziury budżetowej, która ma zostać zasypana w kolejnych latach nowymi podatkami" - podkreślił Jan Grabiec. Z uzyskanych środków PiS będzie też finansował swoją kampanię wyborczą.

Sławomir Nitras wezwał premiera Mateusza Morawieckiego "do uczciwej debaty" i przedstawienia w Sejmie informacji m.in. o tym o ile wzrosną wspomniane opłaty lub będą wynosić nowe, a także które grupy społeczne zostaną nimi najbardziej dotknięte.

Poseł Nitras mówił o tym, że tylko dzięki obecności Polski w strukturach UE mamy wiedzę o fatalnym stanie budżetu. "Gdyby Polska nie była dzisiaj członkiem UE polscy podatnicy i obywatele w ogóle nie dowiedzieliby się jakie podwyżki planuje rząd. Kiedy rząd na konwencjach co sobotę odsłania nam nowe prezenty od wujka Jarka czy od kogoś innego nie mówi skąd weźmie na to pieniądze. W Brukseli nie przechodzi taki model polityki jaki robi się w Polskim Sejmie, że nie udziela się nam podstawowych informacji" - powiedział Sławomir Nitras.

wł/pap


bg Image