16042019_KSzumilas_JGrabiec_big.png

"Jesteśmy gotowi, żeby w każdej chwili usiąść do rozmów, które doprowadzą do zakończenia protestu nauczycieli. Wzywamy premiera Mateusza Morawieckiego, aby takie spotkanie odbyło się jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy" - mówili na konferencji prasowej Krystyna Szumilas i Jan Grabiec.

"Jesteśmy gotowi choćby jutro usiąść do rozmów, które doprowadzą do zakończenia protestu nauczycieli, doprowadzą do podwyżek dla nauczycieli, które będą odpowiadały ich aspiracjom i potrzebom" - powiedział Jan Grabiec na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, "jeśli nasz udział może pomóc w szybkim zakończeniu tego sporu, jesteśmy do dyspozycji". "Jesteśmy gotowi, chcemy na ten temat rozmawiać i chcemy tych rozmów, aby odbyły się jak najszybciej" - powiedział rzecznik prasowy.

Według niego, nauczyciele zasługują na to, aby ich postulaty zostały poważnie potraktowane przez rząd. "Dlatego wzywamy premiera Morawieckiego, żeby takie spotkanie - dotyczące postulatów nauczycieli - odbyło się jak najszybciej, przed świętami Wielkiej Nocy tak, żeby setki tysięcy nauczycieli, którzy dziś strajkują, którzy z niepokojem myślą o swojej przyszłości, mogli zakończyć ten protest porozumieniem z rządem" - mówił Jan Grabiec.

Była minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas podkreśliła, że najpilniejszym problemem jest rozwiązanie strajku, ponieważ zagrożone są matury. "Dlatego, trzeba szybko działać, to działanie musi być natychmiastowe. Ten okrągły stół powinien się rozpocząć już, dzisiaj, jak najszybciej" - apelowała Krystyna Szumilas.

Posłanka przypomniała, że jako Platforma Obywatelska przez ostatnie trzy lata proponowała dyskusję na temat zmian w edukacji. "Proponowaliśmy tę dyskusję w momencie, kiedy likwidowane były gimnazja, proponowaliśmy dyskusję w momencie, kiedy zmieniana była podstawa programowa, proponowaliśmy tę dyskusję, kiedy samorządy zostały same z wprowadzeniem +deformy+ edukacji" - wyliczała Krystyna Szumilas.

"To wotum nieufności dla minister edukacji Anny Zalewskiej to pokazanie, że PiS nie poradziło sobie z edukacją, że PiS spowodowało jedynie chaos i lęk rodziców, uczniów przed tym, co czeka ich w polskiej szkole. Dlatego jesteśmy gotowi do rozmów, pierwszym punktem tych rozmów powinny być płace nauczycieli" - mówiła Krystyna Szumilas.

wł/pap


bg Image