2042019_NObrycki_TAziewicz_AMarchewka_big.png

"Składamy wniosek o wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Polski przemysł stoczniowy jest w dużo gorszej kondycji niż trzy lata temu, a Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce" - mówili na konferencji prasowej posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

Wiceszef sejmowej Komisji Gospodarki morskiej Tadeusz Aziewicz podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że minęło 1000 dni od uchwalenia przez Sejm tzw. ustawy stoczniowej, co jest dobrą okazją do podsumowania działalności szefa MGMiŻ.

"Chcemy przeprowadzić debatę na temat tego, co działo się w obszarze gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w ostatnich trzech latach. Nie mamy specjalnych złudzeń, wiemy, jaka jest większość sejmowa, ale chcemy, żeby opinia publiczna poznała prawdę o rzeczywistej działalności ministra Gróbarczyka, przedstawiciela rządu PiS, który - naszym zdaniem - niszczy polską gospodarkę" - powiedział Tadeusz Aziewicz.

Tadeusz Aziewicz ocenił, że minister Gróbarczyk "szkodzi polskiej gospodarce", a pod jego rządami resort stał się "resortem politycznym", który realizuje interesy polityczne partii rządzącej.

"W ramach wniosku, który przygotowaliśmy, opisaliśmy aktywność ministra w ośmiu punktach, mówimy także o wspomnianej ustawie stoczniowej, pokazujemy, że polski przemysł stoczniowy po trzech latach rządów ministra Gróbarczyka jest w zdecydowanie gorszej kondycji, niż w czasie kiedy PiS obejmowało władzę" - powiedział poseł Aziewicz.

"Będziemy mówili w trakcie debaty sejmowej o sytuacji w Polskiej Żegludze Morskiej, w której zasiada zarządca komisaryczny, a ta firma miała być filarem gospodarki morskiej, zgodnie z zapowiedziami wyborczymi, mówimy też o kontrowersyjnym przekopie przez Mierzeję Wiślaną, realizowanym bez ekonomicznego uzasadnienia" - dodał poseł Tadeusz Aziewicz.

Poseł Norbert Obrycki mówił, że mimo uchwalenia tysiąc dni temu ustawy stoczniowej, nie wybudowano do tej pory żadnego statku ani promu w ramach programu "Batory". "Minister Gróbarczyk właściwie od kiedy został ministrem abdykował na rzecz innych ministrów, bo i ustawa stoczniowa - przygotowana przez Ministerstwo Finansów - jest czysto księgową i nikt z niej nie korzysta i przemysł okrętowy był praktycznie cały czas w tej kadencji we władztwie ministra obrony narodowej" - powiedział poseł Obrycki.

Poseł Arkadiusz Marchewka ocenił, że minione 1000 dni od uchwalenia ustawy stoczniowej, to "1000 dni ściemniania i niekompetencji" ministra gospodarki morskiej. "W 2017 r. minister Gróbarczyk razem z premierem Morawieckim dumnie pukali młotkiem w kawałek blachy, zapowiadając budowę promu dla polskiej żeglugi bałtyckiej, zapowiadali rozpoczęcie wielkiego programu +Batory+. Zamiast +Batory+ wyszedł program +sorry Batory+, nic nie wyszło" - powiedział Arkadiusz Marchewka.

"To była ściema, którą karmili politycy partii rządzącej nie tylko mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego, ale całej Polski. Ten kawałek blachy, w który dumnie pukał premier Morawiecki razem z ministrem Gróbarczykiem zardzewiał, ta tabliczka nawet zniknęła i to najlepsza oznaka tego, że doszło do kompletnej niekompetencji i braku profesjonalizmu w tym zakresie" - ocenił poseł Arkadiusz Marchewka.

wł/pap


bg Image