2042019_KBrejza_CTomczyk_big.png

"Składamy wniosek o wyłączenie prokurator Renaty Śpiewak prowadzącej postępowanie sprawdzające w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Chcemy także ujawnienia okoliczności jej awansu do Prokuratury Okręgowej" - mówili na konferencji prasowej Cezary Tomczyk i Krzysztof Brejza.

Wniosek dotyczy postępowania, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie w sprawie zawiadomienia o uzasadnionej możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS, które złożył w końcu stycznia w prokuraturze jeden z pełnomocników austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, mecenas Jacek Dubois. W ramach tego postępowania prokuratura już sześciokrotnie przesłuchiwała Austriaka. Podobny wniosek w sprawie wyłączenie prokurator Śpiewak w lutym złożył jeden z pełnomocników Birgfellnera, adwokat Roman Giertych. Wniosek ten nie został wówczas uwzględniony.

O złożeniu wniosku do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o wyłączenie prokurator Śpiewak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej poseł Krzysztof Brejza. Jego zdaniem, zachodzi uzasadnione podejrzenie co do braku obiektywizmu prokurator Śpiewak i jej bezstronności w tej sprawie.

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego organy procesowe są zobowiązane do niezwłocznego podjęcia decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania. Poseł zaznaczył, że jedyne usprawiedliwione odstępstwo od obowiązku niezwłocznego podjęcia decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania stanowi podjęcie przez organ procesowy czynności sprawdzających, jednak - zgodnie z przepisami - czas trwania takiego postępowania został ograniczony do 30 dni.

Krzysztof Brejza wskazywał, że w tej sprawie nie zostało wydane żadne postanowienie - ani o wszczęciu śledztwa, ani o odmowie jego wszczęcia. "Zamiast tego od blisko dwóch miesięcy czynności pani prokurator Renaty Śpiewak ograniczają się do licznych przesłuchań Geralda Birgfellnera, który jest pokrzywdzonym w całej sprawie. Do chwili obecnej nie został przesłuchany pan Jarosław Kaczyński, którego zawiadamiający podejrzewają o popełnienie przestępstw, co powinno być jedną z pierwszych czynności podjętych przez organy ścigania" - oceniono we wniosku.

Poseł Krzysztof Brejza zwracał także uwagę, że według doniesień medialnych, prok. Śpiewak dostała awans na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie. "Za co to jest nagroda? Za co to jest profit? Skąd ten awans?" - pytał Krzysztof Brejza. "Oczekujemy odpowiedzi pana Ziobry ujawnienia uzasadnienia tego awansu. Jesteśmy ciekawi, co w tym uzasadnieniu awansu pani Śpiewak jest zawarte. Jakie decyzje albo może jaki brak decyzji podejmowanych przez panią prokurator" - dodał.

"Składamy wniosek o wyłączenie. Niech prokuratura potraktuje go jako wyciągniętą przez nas rękę pomocy, żeby wyjść z twarzą z sytuacji, która kompromituje prokuraturę" - powiedział poseł Krzysztof Brejza.

wł/pap


bg Image