27032019_JMucha_ZKonwiski_big.png

"Właśnie zaczęła się łapanka na pieniądze polskich przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów wraca do pomysłu tzw. testu przedsiębiorcy i będzie sprawdzało, kto nim jest, a kto nie. Obawiamy się niestety, że mogą się tam znaleźć kryteria polityczne" - powiedzieli na konferencji prasowej posłowie Joanna Mucha i Zbigniew Konwiński.

W środę "Rzeczpospolita" napisała, że Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy", który odsieje biznes od samozatrudnienia. Według dziennika fiskus "niechętnym okiem" patrzy na jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza tę opodatkowaną liniowym 19-proc. podatkiem dochodowym. W jego ocenie to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego.

Joanna Mucha powiedziała na konferencji w Sejmie, że "zaczęła się właśnie +łapanka+ na pieniądze polskich przedsiębiorców". "+Piątka Kaczyńskiego+, o której słyszeliśmy kilka tygodni temu, najpierw spowodowała zniknięcie minister finansów na kilka tygodni, a teraz zaczyna się paniczne poszukiwanie pieniędzy (...), to są pieniądze polskich przedsiębiorców" - powiedziała posłanka.

Joanna Mucha mówiła, że do biur poselskich polityków PO-KO napływają sygnały, że obecnie sprawdzany jest "każdy paragon, każdy rachunek wystawiony przez każdego polskiego przedsiębiorcę". "I przy najmniejszych uchybieniach wręczane są mandaty dla tych przedsiębiorców" - powiedziała.

Ale najważniejsze jest to, że właśnie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wraca do pomysłu tzw. "testu przedsiębiorcy". "Drodzy przedsiębiorcy, ci, którzy jesteście na 19-proc. PIT, będziecie za chwilę poddani testowi. Testowi podda was MF, które mówi wprost, że będzie sprawdzało, kto jest przedsiębiorcą, a kto nie jest przedsiębiorcą. I my niestety obawiamy się, że tutaj też mogą być zastosowane kryteria polityczne, bo PiS nas do tego przyzwyczaił" - mówił posłanka Joanna Mucha.

"Ja bym chciała powiedzieć cytując ostatnie wypowiedzi pana (Jarosława) Kaczyńskiego - wara od polskich przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy to są ci ludzie, którzy tworzą bogactwo naszego kraju i nie życzymy sobie tego, żeby byli sprawdzani, czy są przedsiębiorcami czy nimi nie są (...). Drodzy polscy przedsiębiorcy, którzy tworzycie bogactwo naszego kraju, uważajcie, bo PiS właśnie ma zamiar się wami zająć" - powiedziała posłanka.

Zbigniew Konwiński powiedział, że PiS chce "uderzyć" w najbardziej aktywną grupę - ludzi, którzy sami stworzyli sobie miejsce pracy i uczciwie płacą podatki. Jego zdaniem PiS-owi po prostu zaczyna brakować pieniędzy. "Mamy do czynienia z +dziurą Morawieckiego+ w akcyzie, 2016 i 2017 roku, to są dwa lata kiedy wpływy z akcyzy za paliwa rosły wyraźnie wolniej niż sprzedaż paliwa w Polsce i mamy do czynienia z fatalnymi wynikami, jeśli chodzi o wpływy z podatku VAT za styczeń i luty 2019 roku, wzrost tylko o 3 proc." - powiedział Zbigniew Konwiński.

wł/pap


bg Image