25032019_RGrupiski_JGrabiec_big.png

"Apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego, aby wziął odpowiedzialność za politykę rządu wobec polskiej szkoły i wziął udział w rozmowach z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych w sprawie kryzysu w oświacie" - mówili na konferencji prasowej Rafał Grupiński i Jan Grabiec.

W poniedziałek w południe w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczące kryzysu w oświacie. Obecny ma być m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa wraz z członkiem prezydium ds. dialogu społecznego i negocjacji Henrykiem Nakoniecznym. Ze strony rządowej przewidziana jest obecność m.in. wicepremier Beaty Szydło, minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. W posiedzenie weźmie udział także prezydencki minister Andrzej Dera.

"Wzywamy premiera Morawieckiego, żeby wziął odpowiedzialność za politykę rządu wobec polskiej szkoły i nauczycieli, żeby pojawił się dzisiaj na rozmowach w Centrum Partnerstwa, żeby reprezentacja rządu była pełna" - oświadczył podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Wyraził nadzieję, że poniedziałkowe rozmowy nie okażą się jedynie "PR-owskim zabiegiem" ze strony rządu.

Rafał Grupiński dodał, że Platforma Obywatelska oczekuje, iż PiS spełni postulat 1000 zł podwyżki dla nauczycieli, a także odstąpi od realizacji "rujnujących polską szkołę" decyzji szefowej MEN Anny Zalewskiej. Doprecyzował, że chodzi głównie o likwidację gimnazjów, co doprowadziło do "chaosu" w szkołach.

Według Rafała Grupińskiego fakt, że przedstawiciele rządu postanowili spotkać się z oświatowymi związkami zawodowymi, jest spowodowane jedynie zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego i związaną z tym obawą spadku poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wszystkie trzy największe związki zawodowe działające w oświacie: Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych domagają się podwyżek wyższych, niż proponuje rząd.

wł/pap


bg Image