22032019_MKierwiski_KBrejza_big.png

"Złożymy wniosek do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o gruntowną kontrolę wszystkich czynności i działań prokuratorów w sprawie założycieli spółki Solvere. Prokuratura działa jak kancelaria adwokacka ludzi PiS" - mówili na konferencji prasowej posłowie Marcin Kierwiński i Krzysztof Brejza.

W maju ubiegłego roku prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych dyrektorów w KPRM. Zdaniem prokuratury pracownicy kancelarii premiera nie zataili posiadania udziałów w spółce "Solvere". Chodzi o Piotra Matczuka i Annę Plakwicz, którzy po odejściu z KPRM - według mediów - mieli jako właściciele spółki "Solvere" przygotowywać na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy". Według doniesień medialnych, spółkę Solvere mieli założyć jeszcze jako pracownicy kancelarii premiera.

Zawiadomienie do CBA ws. Matczuka i Plakwicz złożyli Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska i sekretarz Nowoczesnej. Od 2017 roku warszawska prokuratura okręgowa prowadziła czynności sprawdzające w postępowaniu dot. podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych KPRM. Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie zachowania Plakwicz i Matczuka "nie wypełniły znamiona analizowanego przestępstwa".

Do pełnego uzasadnienia prokuratury dotarł portal onet.pl. "Prawo jasno zakazuje urzędnikom prowadzenia działalności gospodarczej, więc przedstawiciele opozycji złożyli na Plakwicz i Matczuka doniesienie do prokuratury. Po wielu miesiącach sprawa niedawno ostatecznie została zakończona prawomocną odmową wszczęcia śledztwa.

Onet poznał uzasadnienie tej decyzji. Wynika z niego jasno, że Plakwicz i Matczuk złamali ustawę antykorupcyjną" - czytamy.

Poseł Krzysztof Brejza ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że decyzja prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie założycieli spółki Solvere jest "bulwersująca".

Jak podkreślił, "najbliżsi współpracownicy premier Beaty Szydło będąc funkcjonariuszami państwowymi, pracownikami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów założyli spółkę Solvere". "Dokonali całej procedury rejestracji tej spółki, zasiedli w jej władzach i złamali w ten sposób ustawę antykorupcyjną, artykuł 4 ustawy antykorupcyjnej" - zauważył poseł. "Stwierdziła to prokuratura, ale w uzasadnieniu o umorzeniu jest taka informacja, że +oni złamali, ale nie mieli zamiaru+. Kuriozalne uzasadnienie. Państwo równych i równiejszych wobec prawa" - powiedział Krzysztof Brejza.

W jego ocenie, jest to kolejny przykład na to, że "prokuratura działa jak jakaś kancelaria adwokacka ludzi PiS". "Prokuratura działa jak parasol ochronny rozwinięty nad ludźmi PiS. W sprawach przed prokuratorami jest lepszy sort, który może liczyć na szczególne potraktowanie. My chcemy zbadać tę sprawę, sprawę tego lepszego sortu, o którym mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, bo mamy do czynienia z kolejną sprawą, w której nie ma być śledztwa" - zaznaczył poseł.

"Składamy w tej sprawie jako posłowie Platformy Obywatelskiej, wspólnie z panem posłem Marcinem Kierwińskim, wniosek do prokuratora generalnego o gruntowną kontrolę wszystkich czynności i działań prokuratorów w sprawie założycieli spółki Solvere" - oświadczył Krzysztof Brejza.

Zdaniem Marcina Kierwińskiego "w normalnie działającym państwie, w państwie nie rządzonym przez PiS, prokuratura pierwsze, co sprawdza, to czy doszło do przestępstwa, czy nie doszło do przestępstwa. Czy osoby, które są ewentualnie podejrzane o te przestępstwo z dużym prawdopodobieństwem je popełniły, czy nie" - podkreślił poseł.

W jego ocenie w państwie rządzonym przez PiS "każdy z prokuratorów na początku sprawdza CV osoby, której dana sprawa dotyczy". "Sprawdza, czy ta osoba, jest w PiS, kogo zna z PiS, czy z PiS-em ta osoba współpracuje. To jest pierwszy wyznacznik tego, co wydaje się, że dzieje się teraz w polskiej prokuraturze" - mówił Marcin Kierwiński. "Złożymy wniosek do prokuratora generalnego o ponowne przebadanie tej sprawy, analizę tej sprawy i zajęcie się tą sprawą w toku indywidualnej, osobistej kontroli prokuratora generalnego" - dodał.

wł/pap


bg Image