21032019_MWitczak_POlszewski_big.png

"Przygotujemy projekt ustawy o jawności przelotów najważniejszych osób w państwie. Nie godzimy się na to, żeby loty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego były podniebnymi imprezami PiS, czy podniebnymi imprezami towarzyskimi" - powiedzieli na konferencji prasowej posłowie Mariusz Witczak i Paweł Olszewski.

Dziennik "Fakt" napisał w środę, że w weekend marszałek Sejmu poleciał z Warszawy do Rzeszowa najnowszym samolotem zakupionym przez rząd, czyli Gulfstreamem 550. Gazeta podała, że lot w jedną stronę ze stolicy do Rzeszowa to koszt ok. 20 tys. złotych, a samolot musiał później wrócić do Warszawy, więc - zdaniem gazety - podróż Kuchcińskiego kosztowała ok. 40 tys. zł. Według dziennika, na pokładzie obok marszałka Sejmu, była dwójka posłów PiS - Stanisław Piotrowicz i Krystyna Wróblewska. "Fakt" podał, że podróż Kuchcińskiego samolotem była wyjazdem na weekend do domu.

Poseł Paweł Olszewski podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że PiS "z floty samolotów rządowych, zrobił flotę partyjnych samolotów". "Nie jest to pierwszy tego typu przypadek. Pamiętamy ukryte loty wojskową CASĄ pani premier Beaty Szydło, pamiętamy również, że za pośrednictwem samolotów rządowych pan minister Michał Dworczyk dokonywał korupcji politycznej przejmując radnych innych ugrupowań, żeby przejąć władzę" - mówił poseł Paweł Olszewski.

Zdaniem Mariusza Witczaka sprawa jest niezwykle poważna, ponieważ - jak mówił - "ta swoboda korzystania z rozmaitych przywilejów i dóbr kosztuje bardzo słono polskiego podatnika".

"Loty marszałka Kuchcińskiego to nie są jego prywatne loty, za jego prywatne pieniądze, tylko to są pieniądze Polaków. To są pieniądze bardzo ciężko wypracowywane, które jak widać sprawiają dzisiaj rządzącym ogromną frajdę. Przywykliśmy do tego, że działacze PiS-u, czy przedstawiciele rządu potrafią garściami czerpać z pieniędzy podatników, żeby sobie albo podnosić pensje, albo umilać pracę i czynić ją w niektórych wypadkach zupełnie zbędnie luksusową" - mówił poseł Witczak.

W jego ocenie "służba bycia marszałkiem to nie jest coś, co ma się kojarzyć z luksusami, tylko ma kojarzyć się ze zdrowym rozsądkiem i z misją". "My się nie godzimy na to, żeby loty marszałka były podniebnymi imprezami PiS, czy podniebnymi imprezami towarzyskimi. W związku z tym, w tym tygodniu złożymy ustawę +Lex Kuchciński+, ustawę o jawności przelotów najważniejszych osób w państwie, o rejestrze, który, co jakiś czas będzie musiał być ujawniany opinii publicznej" - powiedział Mariusz Witczak.

Jak dodał, "w tej ustawie również zobowiążemy władze do tego, żeby loty VIP-ów posiadały swoją celowość, żeby nie były tylko przyjemnością, czy fanaberią sprawujących władzę".

wł/pap


bg Image