18032019_CTomczyk_MWitczak_big.png

"Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie noweli ustawy o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln dla publicznej radiofonii i telewizji. Chcemy, żeby prezydent przeznaczył te pieniądze na podwyżki dla nauczycieli" - mówili na konferencji prasowej posłowie Cezary Tomczyk i Mariusz Witczak.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział w poniedziałek w radiu RMF FM, że prezydent Andrzej Duda podpisze nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych. Nowelę uchwalił pod koniec lutego Sejm; 27 lutego poparł ją Senat.

"Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zawetował tę ustawę, która naprawdę jest absolutnie skandaliczna. Apelujemy i wręcz żądamy od prezydenta, żeby te pieniądze przekazał na podwyżki dla nauczycieli" - powiedział poseł Mariusz Witczak na konferencji prasowej w Sejmie. "Zainwestujmy te ogromne pieniądze w ważne rzeczy, a podwyżki dla nauczycieli, to jest dzisiaj sprawa paląca" - dodał poseł Witczak.

Telewizja publiczna nie może być oparta na nienawiści. "Dzisiaj to, co widzimy każdego wieczoru w mediach publicznych to sączenie nienawiści przeciwko kolejnym grupom społecznym. Kiedyś przeciwko obcym, dzisiaj przeciwko ludziom o innej orientacji seksualnej" - mówił poseł Cezary Tomczyk.

Według niego prezydent Rzeczypospolitej Polskiej musi stać na straży dobra i konstytucji. "Nie może stać na straży nienawiści. 1 mld 260 mln złotych to pieniądze, które będą przeznaczone wprost na propagandę PiS-u. Dlatego żądamy od prezydenta Dudy weta w sprawie przekazania tak ogromnych pieniędzy na telewizję, zwaną kiedyś publiczną, bo ta telewizja już z telewizją publiczną wspólnego nic nie ma" - podkreślił Cezary Tomczyk.

"Wiemy, że to nienawiść zabiła prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie chcemy, żeby telewizja publiczna doprowadziła do tego, żeby nienawiść zabiła kogokolwiek innego w naszym kraju, żeby telewizja publiczna używała takiej argumentacji, która powoduje nienawiść do kolejnych grup w Polsce. Nie może być żadnych podziałów w naszym kraju, ani ze względu na wiarę, ani ze względu na orientację seksualną, ani ze względu na to jaki, kto ma kolor skóry. Dzisiaj to, co widzimy w telewizji publicznej niestety zmierza w kierunku absolutnego podziału w naszym kraju" - ocenił poseł Tomczyk.

wł/pap


bg Image