14032019_AHalicki_JMucha_inni_big.png

"Przewo i Sprawiedliwosć przedkłada włąsne interesy nad interes Polski i widać to wyło w wystąpieniu ministra Czaputowicza. Minister nie odpowiedział na żadne wyzwania, które stoją przed Polską w ramach polityki zagranicznej, a zwłaszcza jej europejskiej części" - mówił poseł Andrzej Halicki, który wystąpił na konferencji prasowej wraz z innymi posłami Klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

"Jesteśmy tuż po długim expose ministra Jacka Czaputowicz dotyczącego polskiej polityki zagranicznej i z przykrością stwierdzamy, że minister Czaputowicz nie odpowiedział na żadne wyzwania, które stoją przed Polską w ramach polityki zagranicznej, a zwłaszcza jej europejskiej części. Znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji – zarówno ze względu na konflikty z KE, ale też i Brexit" - rozpoczął konferencję poseł Andrzej Halicki.

Dalej mówił o tym, że minister spraw zagranicznych nie przedstawił planu działania w ramach Unii Europejskiej. "Europa stoi przed poważnymi wyzwaniami. Prezydent Macron wystosował apel do liderów UE. Praktycznie nie usłyszeliśmy pół zdania na temat jakiejkolwiek odpowiedzi jak polski rząd, szef MSZ chciałby współdecydować i kierować losami wspólnoty. PiS swoje własne interesy przedkłada nad interes Polski i widać to także w tym wystąpieniu, bo mowa jest o propagandowych sukcesach, a nie realnych wyzwaniach" - kontynuował poseł.

Andrzej Halicki zastanawiał się też, jak PiS chce zrealizować swoje postulaty, jeśli jest w ciągłym kryzysie z partnerami europejskimi. "Jak realizować te postulaty – 12 punktów, o których mówi PiS, w których mowa jest o dobrym budżecie dla Polski – jeżeli w permanentnym kryzysie i przy większym budżecie – zapisane dla Polski kwoty są mniejsze niż większe? Jak wytłumaczyć to polskim rolnikom, o których PiS troszczy się werbalnie, ale przecież dopłaty dla rolników znów będą daleko niższe od średniej unijnej, a wspólna polityka rolna na niższym poziomie? Jak gwarantować bezpieczeństwo, jeżeli wzmocnienie flanki wschodniej jest fikcją? Jak wreszcie realizować punkt pierwszy: +polityka oparta o wartości+? Właśnie zamach na porządek konstytucyjny i porządek praworządności w Polsce jest powodem konfliktów z partnerami w UE a także utrata wiarygodności wśród partnerów NATO" - powiedział Andrzej Halicki.

"Tej informacji Klub Parlamentarny PO-KO przyjąć nie może – będziemy wnioskowali o jej odrzucenie" - zakończył wiceprzewodniczący Klubu.


bg Image