8032019_GSchetyna_KLubnauer_KE_big.png

Koalicja Europejska złożyła w PKW dokumenty rejestrujące komitet wyborczy. Na listach wyborczych Koalicji do Parlamentu Europejskiego będzie zachowany pełny parytet - mówili na konferencji prasowej liderzy Koalicji Europejskiej.

Podczas konferencji prasowej liderów Koalicji Europejskiej w Sejmie, Katarzyna Lubnauer ogłosiła, że w piątek "zostały złożone dokumenty w Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące rejestracji Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni".

"To jest dobra wiadomość dla Polski, to jest dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy cenią demokrację, praworządność i godne miejsce Polski w Unii Europejskiej" - mówiła szefowa Nowoczesnej.

Poinformowała też, że listy Koalicji Europejskiej do europarlamentu zostaną ogłoszone na przełomie marca i kwietnia.

Podczas konferencji zapowiedziano również, że na listach Koalicji 50 proc. będą stanowić kobiety i 50 proc. mężczyźni. Katarzyna Lubnauer wyraziła radość, że Koalicja będzie miała parytet, bo - jak oceniła - "demokracja bez kobiet to półdemokracja".

Również Urszula Zielińska z Partii Zieloni podkreśliła, że jest dumna z tego, iż na listach Koalicji będzie parytet i - jak zadeklarowała - tak silna reprezentacja, będzie walczyła o prawa kobiet w PE.

Pod koniec lutego liderzy PO - Grzegorz Schetyna, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer, SLD - Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Zielonych Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej. "Powołujemy Koalicję Europejską, bo wspólnie lepiej zadbamy o interesy Polek i Polaków w UE. Uniemożliwimy wyprowadzenie Polski z Unii. Na trwałe zbudujemy dla Polski miejsce wśród głównych sił europejskich" – czytamy w deklaracji.

wł/pap


bg Image