7032019_MWitczak_CTomczyk_big.png

"Polacy muszą zobaczyć jak wygląda sieć powiązań związana ze spółką Srebrna, aby sami mogli wyciągnąć wnioski, jeśli tych wniosków nie chcą wyciągnąć służby państwowe" - mówili na konferencji prasowej posłowie Mariusz Witczak i Cezary Tomczyk.

W połowie lutego posłowie przed gabinetem przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska ustawili w Sejmie tablicę z napisem "Układ Kaczyńskiego", która przedstawia powiązania między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, szefem CBA Ernestem Bejdą, szefem ABW Piotrem Pogonowskim, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim oraz szefem gabinetu politycznego premiera Markiem Suskim.

Pierwsza tablica przedstawiająca "układ Kaczyńskiego" została w poniedziałek usunięta i trafiła do depozytu Straży Marszałkowskiej. Druga tablica została skradziona przez posła PiS i szefa gabinetu politycznego premiera Morawieckiego, Marka Suskiego.

Poseł Mariusz Witczak powiedział na konferencji prasowej, że akcja informacyjna dotyczącą spółki Srebrna będzie nadal prowadzona. "Wiemy, że ludzie władzy boją się tych informacji i ludzie władzy bardzo chętnie wszystkie kwestie dotyczące spółki Srebrna realizują po cichu, po cichu kradną tablicę, po cichu chcą budować wieżowce, po cichu chcą wspierać ludzi powiązanych ze Srebrną" - podkreślił.

Poseł Cezary Tomczyk powiedział, że tablica z "Układem Kaczyńskiego" wróci do Sejmu. "Na tej tablicy znajdują się same fakty, te powiązania to fakty. Dzisiaj do polityków PiS można powiedzieć tylko jedno: pamiętajcie o siódmym przykazaniu, które sprowadza się do krótkiego - nie kradnij" - dodał poseł PO-KO.

W zaprezentowanym na konferencji spocie podkreślono, że w centrum układu powiązań polityki i wielkich interesów znajduje się prezes PiS Jarosław Kaczyński, który jest członkiem rady instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Jak dodano, "w radzie instytutu zasiadają też: Krzysztof Czabański - poseł PiS i b. członek PZPR oraz ksiądz Rafał Sawicz o którym głośno było w sprawie 50 tys. zł. w tajemniczej kopercie". Podkreślono też, że zarząd instytutu stanowią: Barbara Czabańska i Adam Lipiński, będący jednocześnie wiceprezesem PiS.

"Ów instytut jest większościowym udziałowcem Spółki Srebrna związanej ze sprawą +taśm Kaczyńskiego+. Spółka ta jest przechowalnią zaufanych ludzi Kaczyńskiego. Zarząd Srebrnej to Małgorzata Kujda, żona Kazimierza Kujdy, byłego prezesa Srebrnej, który pożyczał pieniądze Kaczyńskiemu, pieniądze pożyczała mu też wieloletnia przyjaciółka Janina Goss z zarządu spółki Srebrna, ostatnim członkiem zarządu jest Jacek Cieślikowski, kierowca Jarosława Kaczyńskiego" - mówi lektor w spocie.

Lektor zastanawia się też, "jakie są szanse, żeby wyjaśnić sprawę taśm Kaczyńskiego, skoro obecny szef CBA Ernest Bejda pracował dla Spółki Srebrna, obecny szef ABW Piotr Pogonowski również pracował dla Srebrnej, a minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński jest wieloletnim współpracownikiem Kaczyńskiego i posłem PiS, a jego syn pracował dla Srebrnej".

wł/pap


bg Image