12022019_CTomczyk_MKierwiski_KBrejza_big.png

"Składamy wniosek do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę, który nie dopełnił obowiązków nie zlecając wszczęcia kontroli oświadczenia majątkowego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego" - mówili na konferencji prasowej Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk.

W ubiegłym tygodniu CBA przekazało, że w ocenie Biura nie ma podstaw do kontroli oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego po tym, jak "Gazeta Wyborcza" opublikowała stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. Kaczyńskiego z Geraldem Birgfellnerem.

Według posła Marcina Kierwińskiego CBA nie chce skontrolować oświadczenia prezesa PiS z powodów politycznych. "Nie może być tak, że w Polsce władza jest poza kontrolą służb, że służby specjalne działają tylko i wyłącznie wtedy, gdy sprawa jest dla nich wygodna; gdy jest niewygodna, przestają działać" - powiedział.

W związku z tym Platforma Obywatelska zawiadomiła prokuraturę. "Składamy w wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa CBA pana Ernesta Bejdę w związku z niedopełnieniem obowiązków, w sprawie braku sprawdzenia oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego" - oświadczył poseł Cezary Tomczyk.

Zaznaczył, że zdaniem Platformy Obywatelskiej, sprawa ta zostanie przez prokuraturę "zamieciona pod dywan", ale "ślady muszą pozostawać, bo wcześniej czy później wszystkie osoby, które nie dopełniły swoich obowiązków za to odpowiedzą".

wł/pap


bg Image