7022019_MGolbik_ZKonwiski_big.png

"Złożymy wniosek o przeprowadzenie kontroli skarbowej w spółce Srebrna. Chodzi o prawidłowości rozliczeń i wykonywania obowiązków podatkowych w związku z usługami wykonanymi na rzecz tej spółki przez podmioty zarządzane przez biznesmena Geralda Birgfellnera" - mówili na konferencji prasowej Marta Golbik i Zbigniew Konwiński.

Mamy do czynienia z "typową luką VAT-owską, bo Srebrna nie odprowadziła podatków w związku z korzyściami, jakie uzyskała".

"Gazeta Wyborcza" ujawniła w czwartek fakturę z czerwca 2018 roku, którą wystawiła spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. Jak podała "GW", w sumie z podatkiem VAT austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który kierował Nuneatonem, chce od Srebrnej 1 mln 580 tys. Dziennik podkreśla, że jest to jedna z czterech faktur, którą miał wystawić Birgfellner.

Według "GW" to właśnie brakiem faktur prezes PiS Jarosław Kaczyński miał uzasadniać odmowę wypłaty należnych Austriakowi pieniędzy. Gazeta dodała, że oryginały wszystkich faktur ma prokuratura.

Na konferencji w Sejmie posłowie Zbigniew Konwiński Marta Golbik poinformowali, że wniosą o wszczęcie działania kontrolnego w sprawie prawidłowości rozliczeń i wykonywania obowiązków podatkowych przez spółkę Srebrna.

"Prezes PiS poprzez +słupa+ Mateusza Morawieckiego zarządza państwem, a teraz, jak się okazuje za pośrednictwem +słupa+ zarządza spółką Srebrna. Usługi, prace przygotowawcze wykonane dla Srebrnej, co nawet przyznał Jarosław Kaczyński, są jej przychodem i winny być opodatkowane, tak podatkiem dochodowym jak i podatkiem VAT. Beneneficjentem prac przygotowawczych jest spółka Srebrna, jest bowiem właścicielem gruntu pod budowę, więc ona powinna zapłacić podatek CIT, bo prace przygotowawcze zwiększyły wartość jej majątku" - podkreślił Zbigniew Konwiński. Jak zauważył, tego podatku nie zapłacono.

Poseł podkreślił, że premier chwali się tym, że rząd PiS walczy z luką VAT-owską. "Tymczasem tu mamy przykład klasycznej luki VAT-owskiej - została wykonana usługa i nie został zapłacony podatek VAT" - powiedział poseł Konwiński.

Marta Golbik dodała, że wcześniej premier, zwracając się do Birgfellnera, "grzmiał: człowieku, pokaż faktury", a one właśnie się pojawiły i są złożone w prokuraturze. "Sprawa jest prosta - została wykonana usługa i za nią powinny być odprowadzone podatki" - podkreśliła Marta Golbik.

wł/pap


bg Image