29012019_AChybicka_TGrodzki_big.png

"Procedowany projekt ustawy o zmianie praw pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, który jest reklamowany jako zapewniający darmowe pobyty rodziców obok dzieci chorujących w szpitalu, faktycznie znosi tylko część opłat. W praktyce rodzice będą musieli zapłacić za łózko, użytkowanie pościeli i posiłki" - mówili na konferencji prasowej Alicja Chybicka i Tomasz Grodzki.

Senator Tomasz Grodzki powiedział, że projekt ustawy  prawach pacjenta, to kolejne oszustwo PiS. "Otóż jest procedowany projekt ustawy o zmianie praw pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, który jest reklamowany jako zapewniający darmowe pobyty rodziców obok dzieci chorujących w szpitalu. To jest typowa obłuda i hipokryzja, bo jak się wczytamy w tekst z tego projektu, to w artykule 35 jest mowa, że oczywiście pewne koszty nie są liczone, ale nie dotyczy to opłaty za łóżko, użytkowanie pościeli i posiłków" - mówił profesor Grodzki.

 

Alicja Chybicka mówiła, że pobyt rodziców w szpitalu jest korzystny nie tylko dla dziecka, ale i dla personelu szpitala. "Obserwacja jakiej dokonuje rodzic jest bezcenna. To on widzi czy leki płynął w kroplówce tak jak należy, czy coś się gdzieś nie rozszczelniło, czy coś się z dzieckiem nie dzieje. My nie mamy w Polsce takiej liczby personelu, aby przy każdym ciężko chorym dziecku stała całą dobę pielęgniarka, a zatem to powinno być wliczone w koszty danej procedury małego pacjenta, czyli rodzic będzie opłacony jako fragment leczenia" - powiedziała profesor Chybicka.

"W Polsce opłaty za łóżka są bardzo zróżnicowane, są właściwie nieuregulowane i każdy dyrektor szpitala może narzucić taką czy inną opłatę. Świetnie, że próbuje się to uregulować - tylko nie w tym kierunku. To powinno być uregulowane tak, aby rodzic był traktowany jako fragment leczenia. W innym przypadku, w wielu sytuacjach tak jak u nas, to te przepisy mogą spowodować pogorszenie, a nie polepszenie sytuacji rodziców siedzących przy dzieciach" - kontynuowała Alicja Chybicka.

Jak mówiła Alicja Chybicka, w Polsce łózek w szpitalach nie brakuje i mogłyby być one udostępniane rodzicom za darmo. "Ja już nie mówię o potrzebie dziecka do tego, aby rodzic go wspierał, przy nim był, opiekował się. To nie jest kwestia tylko stricte medyczna, ale także opieki. Rodzic jest ogromną pomocą dla pielęgniarki, których w tej chwili w Polsce jest bardzo mało. Natomiast mamy dużo łóżek w sensie takim, że czytamy i słyszymy ciągle, że się kasuje łóżka w szpitalach, a zatem nie trzeba byłoby kupować nowych łóżek dla rodziców, tylko po prostu one w tych szpitalach są i mogłyby być bezpłatnie tym rodzicom udostępniane" - powiedziała posłanka.

 

Senator Grodzki dodał, że na chorych dzieciach i ich rodzicach nie powinno się zarabiać. "Ponieważ rodzic chorego dziecka ma ogromne znaczenie terapeutyczne, opiekuńcze, a nawet wspiera proces leczniczy, to bez wielkiej przesady można powiedzieć, że tym rodzicom powinno się płacić za to, że wspierają pielęgniarki, lekarzy, a w żadnym wypadku nie można żądać opłaty za łóżko, których szpitalach w tej chwili jest więcej niż przewidują normy pielęgniarskie. Ponieważ jest jeszcze czas, ta ustawa dopiero wchodzi do Sejmu i Senatu, wzywamy resort do natychmiastowego wycofania się z tych niedobrych zapisów. One są kuszące może jedynie dla dyrektorów szpitali, bo pachną dodatkowym dochodem, ale nic więcej dobrego z tego nie wynika - na dzieciach i ich rodzicach nie powinniśmy żerować ani zarabiać pieniędzy" - powiedział profesor Tomasz Grodzki.


bg Image