24012019_BBorusewicz_SRybicki_big.png

"Złożyliśmy poprawkę, która ma przywrócić pełne finansowanie Europejskiego Centrum Solidarności i odwołujemy się do refleksji i braku małostkowości senatorów PiS licząc na jej przyjęcie" - mówili na konferencji prasowej senatorowie Platformy obywatelskiej i byli działacze "Solidarności".

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wyraził obawy o przyszłość ECS. "Nadal nie wiemy, jaki będzie los Europejskiego Centrum Solidarności. Minister kultury, wicepremier Gliński obciął dotacje do tej instytucji z ponad 7 mln do 4 mln. Przekazał informacje w czerwcu, że ECS otrzyma ponad 7 mln, a w ostatni dzień października przyszło pismo z którego wynikało, że ECS zostaje pozbawione ponad 3 mln. Pod koniec roku takie pismo powoduje poważne problemy, bardzo utrudnia funkcjonowanie tej instytucji. To jest instytucja wymyślona, powołana i wybudowana przez prezydenta Pawła Adamowicza. Mimo różnych apeli i prób rozmów na ten temat pan Gliński nie odpowiadał na te apele i prośby" - powiedział senator Borusewicz.

Sławomir Rybicki powiedział, że senatorowie Platformy Obywatelskiej złożyli na komisji kultury poprawkę przywracająca pełne finansowanie ECS, licząc na jej przyjęcie. "Złożyliśmy poprawkę, która ma przywrócić pełne finansowanie ECS i odwołujemy się do refleksji i braku małostkowości senatorów PiS, którzy znajdują środki na wiele innych działań finansujących instytucje kultury, jak choćby 20 mln złotych, które przeznaczone zostały w budżecie państwa na budowę muzeum, które organizuje ojciec Rydzyk; +Muzeum Pamięć i Tożsamość+" - powiedział senator.

Senator Rybicki mówił, że Europejskie Centrum Solidarności, to bardzo ważny wkład w debatę historyczną i dorobek pokoleń Polaków. "ECS jest dorobkiem pokoleń Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Jest to miejsce, gdzie historia +Solidarności+ inspiruje odwiedzających do aktywności społecznej, aktywności publicznej ale jest też miejscem, które pokazuje i przypomina Polakom, że przemiany w Europie wschodniej zaczęły się właśnie w Polsce, jest to ważny wkład w debatę historyczną. Wiemy, że w wielu miejscach na świecie uważa się, że przemiany to jest początek upadku Muru Berlińskiego, ECS przypomina Światu, gdzie się zaczęły przemiany i nie trzeba na to wydawać milionów złotych na działania PR polskiej fundacji narodowej bo ECS odwiedzają setki tysięcy ludzi w tym setki tysięcy turystów z zagranicy. To jest prawdziwy wkład ECS" - powiedział Sławomir Rybicki.


bg Image