24012019_MGolbik_RKropiwnicki_big.png

"Wzywamy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i większość parlamentarną, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu przegłosować wniosek o powołanie komisji śledczej ds. KNF. Składamy wniosek o pilne procedowanie tego projektu" - powiedzieli na konferencji prasowej posłowie Marta Golbik i Robert Kropiwnicki.

"Wzywamy marszałka Sejmu i większość parlamentarną do tego, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w środę przegłosować wniosek Klubu Platforma Obywatelska, złożony wiele tygodni temu o powołanie komisji śledczej ds. KNF" - powiedział poseł Robert Kropiwnicki.

"Uważamy, że bez powołania komisji śledczej, bez udziału organu parlamentarnego w tej sprawie, Polacy nigdy nie dowiedzą się, co tak naprawdę się działo w KNF, jaka była rola KNF w ustalaniu wysokości łapówki od pana Leszka Czarneckiego, jaka była rola prezesa NBP Adama Glapińskiego" - dodał poseł.

Prokuratura w sprawie KNF wywiesiła białą flagę. "Prokuratura nie była w stanie napisać sensownego wniosku w sprawie przedłużenia zatrzymania, przedłużenia aresztu Marka Chrzanowskiego. Prokuratura nie była w stanie wyjaśnić roli polityków PiS w sprawach nadzoru nad SKOK-ami. Okazuje się, że prokuratura nic nie robi, a tak naprawdę robi działania pozorne. Z tego względu uważamy, że tylko organ parlamentarny, z udziałem posłów opozycji może zadać te pytania, na które odpowiedzi oczekuje opinia publiczna" - powiedział poseł Robert Kropiwnicki.

Jego zdaniem w Polsce, "na szczytach władzy mamy do czynienia z pajęczyną korupcyjną". "Jest to pajęczyna, która splata instytucje Narodowego Banku polskiego, KNF i sieci banków państwowych" - oświadczył.

Poseł Kropiwnicki uważa, że "bez komisji śledczej PiS nie odzyska wiarygodności". "Tylko prawdziwe pytania posłów opozycji mogą wyjaśnić tę sprawę i do tego wzywamy większość parlamentarną, aby już za tydzień, w najbliższą środę zgodzili się i rozpatrzyli nasz wniosek w tej sprawie" - zaapelował.

Marta Golbik mówiąc o udziale w aferze KNF prezesa NBP Adama Glapińskiego zwróciła uwagę na nieoficjalne informacje, do których dotarły media, że spotkanie Marka Chrzanowksiego i Leszka Czarneckiego "było inspirowane przez prezesa NBP pana Glapińskiego". "Prezes NBP miał aranżować potkanie, na którym szef KNF złożył propozycję korupcyjną. Wciąż nie wiemy jaki miał udział prezes Glapiński w tym całym wydarzeniu. To wciąż jest niewyjaśnione ponieważ PiS nie zgadza się na komisję śledczą" - zauważyła posłanka. "Wokół pana Glapińskiego jest bardzo wiele informacji, które już dawno powinny być wyjaśnione" - dodała Marta Golbik.

Jej zdaniem, jeżeli PiS nie zgodzi się na wniosek ws. komisji śledczej, to znaczy, że "nie chcą się oczyścić z tej afery". "To znaczy, że chcą bronić prezesa Glapińskiego przed odpowiedzialnością" - podkreśliła Marta Golbik.

wł/pap


bg Image