23012019_UAugustyn_big.png

"Liczymy na przyjęcie w Senacie poprawki do budżetu państwa na 2019 rok, zwiększającej o 4 mld zł środki na edukację, która została odrzucona w Sejmie" - mówiła na konferencji prasowej Urszula Augustyn, szefowa Gabinetu Edukacji w Gabinecie Cieni. Poprawkę ma złożyć w Senacie senator Bogdan Klich podczas debaty nad budżetem na 2019 rok.

Urszula Augustyn mówił, że polskie szkolnictwo czeka w najbliższej przyszłości trudny okres. "Najważniejsza groźba, która wisi nad nami teraz, to oprócz destabilizacji systemu, jaka nam pani minister zafundowała, to brak egzaminów: egzaminu gimnazjalisty, egzaminy ósmoklasisty, egzaminów maturalnych" - zaznaczyła. Jak mówiła posłanka, "ze strony nauczycieli płyną bardzo poważne sygnały pokazujące, że są bardzo zdesperowani, że pierwszy raz bardzo poważnie mówią: nie ustąpimy, żądamy podwyżek, żądamy poważnego traktowania edukacji, żądamy poważnej dyskusji na temat edukacji".

"Chcę pani minister Zalewskiej zaproponować współpracę. Otóż Platforma Obywatelska złożyła poprawkę do budżetu, co prawda w Sejmie ta poprawka przepadła, ale zaczynają się obrady Senatu poświęcone budżetowi i można tę poprawkę spokojnie wnieść. To jest poprawka, która opiewa na kwotę 4 mld zł z bardzo precyzyjnym wskazaniem źródeł finansowania (...), pokazującą jak w budżecie przesunąć takie środki po to, by mogły one posłużyć edukacji" - powiedziała Urszula Augustyn.

"Dwa miliardy chcemy przeznaczyć na złagodzenie skutków podwójnego rocznika. Wszyscy rodzice, którzy mają dzieci w wieku ostatniej klasy gimnazjum lub ostatniej klasy szkoły podstawowej wiedzą, jak trudna sytuacja jest dzisiaj" - zaznaczyła. Dodała, że sytuacja będzie jeszcze trudniejsza wiosną, gdy rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich, w której wezmą udział dwa roczniki uczniów oraz jesienią, gdy rozpoczną naukę w nowych szkołach. Jak mówiła środki te mają pomóc samorządom zorganizować więcej sal, więcej etatów nauczycieli, by uczniowie mogli rozpocząć naukę w swoich wymarzonych szkołach.

"Drugie dwa miliardy złotych chcemy przeznaczyć na 10 proc. podwyżkę dla nauczycieli" - poinformowała Urszula Augustyn.

"Myślę, że to jest bardzo dobra propozycja. Wystarczy, by pani minister Zalewska z niej skorzystała, żeby dziś w Senacie senatorowie zagłosowali za przesunięciem tych pieniędzy i problem jest przynajmniej na chwilę rozwiązany" - oceniła. "Chociaż raz skorzystajcie z tego, że umiemy wam pomóc, chcemy wam pomóc. Proponujemy mądre rozwiązanie, które na chwilę da odetchnąć i pozwoli usiąść do rozmów i zastanowić się co dalej z edukacją, co daje z dziećmi, co dalej z nauczycielami, co można w następnych latach zrobić" - zaapelowała do PiS.

wł/pap


bg Image