10.01.2019_M.Golbik_J.Urbaniak_big.png

"Skąd prezes NBP Adam Glapiński ma tak dużą wiedzę na temat postępowania prokuratorskiego w sprawie afery KNF i byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego? Czy ma wpływ na przebieg tego postępowania? Czy ma kontakt z aresztowanym Markiem Chrzanowskim?" - takie pytania skierowali do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry posłowie Marta Golbik i Jarosław Urbaniak.

W środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Adam Glapiński był pytany o byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego. "Marek Chrzanowski wyjdzie niedługo w tym miesiącu z aresztu i się będzie wypowiadał" - powiedział Glapiński.

Zdaniem posłanki Marty Golbik z tej wypowiedzi Glapińskiego wynika, iż posiada on dużą wiedzę dotyczącą postępowania prokuratorskiego w sprawie afery KNF i byłego przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego. Marta Golbik poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie, że w związku z tym, razem z posłem Jarosławem Urbaniakiem skierowali zapytanie poselskie do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Posłowie chcą wiedzieć, czy Adam Glapiński interweniował w sprawie przedmiotowego postępowania prokuratorskiego, czy prokuratura informowała go o przebiegu postępowania i czy odwiedził Chrzanowskiego w areszcie. Posłowie pytają też, czy Glapiński w inny sposób, bezpośrednio lub pośrednio kontaktował się z Chrzanowskim oraz czy Chrzanowski ma w areszcie urządzenia pozwalające na komunikowanie się ze światem zewnętrznym, jak telefon, komputer, dostęp do internetu.

"Na tę chwilę nikt nic nie wie, natomiast pan prezes Glapiński wie. I o to pytamy, skąd pan prezes Glapiński wie w odróżnieniu od całej reszty? Bo rozumiem, że to jest tajna wiedza, którą posiadają prokuratorzy prowadzący tę sprawę i pan prezes Glapiński. Pan prezes Glapiński, jako powiązany wyraźnie z tą aferą, takiej wiedzy absolutnie nie powinien posiadać" - podkreślił poseł Jarosław Urbaniak.

wł/pap


bg Image