8.01.2019_A.Myrcha_R.Kropiwnicki_big.png

"Chcemy, aby prezes NBP, członkowie zarządu oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska w NBP składali jawne oświadczenia majątkowe. Nie można pozwolić, by "PiS-owska nadzwyczajna kasta wypłacała potężne kwoty z publicznych pieniędzy" - mówili na konferencji prasowej Arkadiusz Myrcha i Robert Kropiwnicki.

Poseł Arkadiusz Myrcha poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że składa projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Zaproponowane zmiany mająm.in. zobowiązać prezesa NBP, członków zarządu oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska w NBP do składania jawnych oświadczeń majątkowych.

"Nie można pozwolić, żeby PiS-owska nadzwyczajna kasta wypłacała każdego dnia potężne pieniądze z publicznych pieniędzy tylko dlatego, że jest parasol ochronny prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Wszyscy muszą być traktowani na jednakowych zasadach" - mówił poseł. Jak stwierdził, "Polacy od początku tej kadencji widzą zachłanność i pazerność PiS".

Według niego "bulwersująca" sprawa zarobków w NBP nie jest pojedynczym przypadkiem, tylko "wierzchołkiem góry lodowej".

Arkadiusz Myrcha wyraził nadzieję, że przygotowany przez Platformę Obywatelską projekt będzie "pilnie" procedowany przez Sejm. "Polacy oczekują wyjaśnienia tej bulwersującej sprawy"- dodał.

Poseł Robert Kropiwnicki ocenił, że prezes NBP sam powinien się zgodzić na odtajnienie jego oświadczenia majątkowego. "Apelujemy o to" - oświadczył. "Jeśli tego nie zrobi, będziemy również apelować do I prezes Sądu Najwyższego o ujawnienie oświadczenia prezesa NBP, ponieważ ona również ma taką możliwość" - dodał.

wł/pap


bg Image