4.01.2018_M.Golbik_K.Brejza_big.png

"Domagamy się dymisji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Na stanowisku szefa NBP wciąż stoi człowiek, który jest bezpośrednio uwikłany w największą aferę korupcyjną w wolnej Polsce" - mówili na konferencji prasowej Marta Golbik i Krzysztof Brejza.

W czwartek w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej w Katowicach Adam Glapiński składał zeznania jako świadek w śledztwie, w którym podejrzanym o przekroczenie uprawnień jest były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.

Marek Chrzanowski usłyszał zarzut w związku z rozmową z marca ubiegłego roku z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, na którym omawiano przebieg postępowania KNF w sprawie programu naprawczego tego banku.

Marta Golbik podkreśliła w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że przesłuchanie prezesa Glapińskiego odbyło się dwa miesiące po wybuchu afery KNF.

Według niej prezes NBP jest "bezpośrednio uwikłany w największą aferę korupcyjną w wolnej Polsce". "Jest uwikłany w aferę +bank za złotówkę+, aferę w której szef KNF - komisji, która powinna pilnować całego rynku finansowego - proponował przejmowanie +banku za złotówkę+, bądź nieprzejmowanie w zamian za 40 mln złotych" - podkreśliła Marta Golbik.

Posłanka zastanawiała się dlaczego premier Mateusz Morawiecki nie oczekuje dymisji Glapińskiego, tak jak oczekiwał jej od Marka Chrzanowskiego. "Dlaczego Adam Glapiński będąc uwikłany w tak potężną aferę wciąż zajmuje stanowisko szefa NBP? - pytała posłanka Marta Golbik.

Jak dodała, jest to "sytuacja, która nie miałaby miejsca w żadnym demokratycznym państwie, a cały czas ma miejsce w Polsce". "Wciąż mamy na stanowisku szefa NBP człowieka, który brał udział w aferze korupcyjnej, dlatego domagamy się dymisji Adama Glapińskiego" - oświadczyła Marta Golbik.

Krzysztof Brejza dodał, że prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "powinien odpowiedzieć Polakom na pytanie, dlaczego śledztwo w sprawie największej afery korupcyjnej w historii Polski toczy się w sposób tak ślamazarny".

wł/pap


bg Image