13.12.2018_I.Leszczyna_Z.Gawlik_big.png

Obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną za megawatogodzinę do 4,50 zł dla gospodarstwa domowego i do 2,25 zł dla przedsiębiorców - zakłada projekt nowelizacji przedstawiony w czwartek przez PO-KO.

"Chaos jaki PiS wprowadził w energetyce jest tak wielki, że już sam PiS właściwie nie bardzo wie co się dzieje. Świadczą o tym wczorajsze słowa premiera Morawieckiego, który z mównicy sejmowej twierdzi, że podwyżek prądu nie będzie. Dzisiaj z tej samej mównicy minister Tchórzewski mówi, że podwyżek nie będzie, ale tylko w roku wyborczym. Jednocześnie inżynieria finansowa jaką przedstawia zasługiwać by mogła na "antynobla" i pewnie można by się z tego wszystkiego obśmiać, gdyby nie to, że za wszystko zapłacą Polacy w wyższych rachunkach za prąd" - rozpoczęła konferencję Izabela Leszczyna.

Poseł Zdzisław Gawlik poinformował na konferencji prasowej, że Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złoży w Sejmie projekt ustawy o podatku akcyzowym, który obniży stawkę akcyzy na energię elektryczną za megawatogodzinę (MWh) do 4,50 zł dla gospodarstwa domowego i do 2,25 zł dla przedsiębiorców.

"Te stawki są konsekwencją wymagań unijnych, które określają stawki dla odbiorcy niebiznesowego na poziomie 1 euro, dla odbiorcy biznesowego - na poziomie 0,5 euro" - mówił poseł.

Obecnie stawka akcyzy na energię elektryczną wynosi 20 zł za megawatogodzinę, a dla górnictwa i koksownictwa 3 zł. Z preferencji korzystają też tzw. zakłady energochłonne, zwolnienia obejmują także energię wykorzystywaną w niektórych procesach produkcyjnych, np. produkcji energii elektrycznej, w procesach metalurgicznych, w procesach mineralogicznych.

Zdaniem Zdzisława Gawlika zmiany w ustawie o podatku akcyzowym ograniczą koszty administracyjne związane ze zbiurokratyzowaniem systemu rekompensowania wzrostu cen energii elektrycznej. "Po drugie, pozwoli zachować konkurencyjność polskiej gospodarki, żeby podwyżka cen energii nie dotykała tych przedsiębiorstw z punktu widzenia ich konkurowania na rynku, a w konsekwencji również pracowników tych przedsiębiorstw" - podkreślił.

Ponadto proponowana nowelizacja sprawi, że podwyżka cen energii nie dotknie w dużym stopniu jednostek samorządu terytorialnego.

wł/pap


bg Image