13.12.2018_M.Golbik_J.Urbaniak_L.Czarnobaj_big.png

"Składamy wniosek o odwołanie senatora PiS Grzegorza Biereckiego z funkcji szefa senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Bierecki jako ważny element całej afery SKOK nie powinien piastować takiej funkcji" - mówili na konferencji prasowej parlamentarzyści Klubu Platforma-Obywatelska-Koalicja Obywatelska.

Senator Leszek Czarnobaj ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że obecnie sprawy dotyczące SKOK i KNF "związane z ludźmi PiS są albo przewlekane, albo umarzane, a prokuratura odwraca kota ogonem i goni za policjantami, że za wolno gonili przestępców, a zostawia w spokoju samych przestępców".

"Ważne elementy z historii SKOK - mianowicie pan Bierecki, twórca SKOK i przez wiele lat przewodniczący Krajowej Kasy, która w sposób bezpośredni nadzorowała funkcjonowanie wszystkich SKOK-ów w Polsce plus skandaliczna wypowiedź dotycząca pobicia pana Kwaśniaka powoduje, że jako senatorowie PO składamy wniosek do pana marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego o odwołanie pana Biereckiego z funkcji przewodniczącego komisji finansów w Senacie" - oświadczył Leszek Czarnobaj. Ocenił, że "osoba, która jest ważnym elementem całej afery SKOK nie powinna piastować takich funkcji, gdyż może wpływać na to, co jest związane z dochodzeniem do prawdy w tej sprawie".

Z kolei posłanka Marta Golbik oceniła, że premier, PiS i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, mimo wezwań opozycji, nie wytłumaczyli roli polityków PiS w sprawie, a "próbują to przykryć swoją wymyśloną aferą poprzedniego KNF". Mówiła, że PiS "otoczyło parasolem ochronnym polityków PiS, co do których są podejrzenia, że brali udział w tej aferze"; wymieniła w tym kontekście m.in. obecnego szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina.

W ubiegły piątek prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec siedmiorga podejrzanych ws. niedopełnienia obowiązków w sprawie dotyczącej SKOK Wołomin środków o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych. W piątek w nocy wszyscy podejrzani - wśród nich b. przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak oraz b. wiceprzewodniczący Wojciech Kwaśniak - byli na wolności.

wł/pap


bg Image