10.12.2018_J.Grabiec_M.Golbik_J.Urbaniak_big.png

"Oczekujemy od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że wytłumaczy się na najbliższym posiedzeniu Sejmu z działań, jakie podejmował w czasie swojego urzędowania w kontekście spraw Kasy Krajowej SKOK i KNF" - mówili na konferencji prasowej posłowie Marta Golbik, Jan Grabiec i Jarosław Urbaniak.

Politycy PO wyrazili swe oczekiwanie w związku z niedawnymi wypowiedziami Ziobry dot. sprawy zatrzymania w ubiegłym tygodniu i postawienia zarzutów b. wysokim urzędnikom Komisji Nadzoru Finansowego.

W ubiegły czwartek CBA zatrzymało siedem osób, w tym b. szefa KNF Andrzeja Jakubiaka, b. wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka i pięcioro b. urzędników Komisji. W szczecińskiej prokuraturze usłyszeli oni zarzuty dot. niedopełnienia obowiązków ws. nadzoru nad SKOK Wołomin. W piątek prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec siedmiorga podejrzanych środków o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych. W piątek w nocy wszyscy podejrzani - wśród nich Jakubiak i Wojciech Kwaśniak - byli na wolności.

W sobotę w TVP Info odpowiadając na uwagę, że Kwaśniak "został przez bandytów zaatakowany" (do pobicia Wojciecha Kwaśniaka doszło w 2014 r., kiedy był wiceszefem KNF i m.in. nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin), Ziobro odparł: "być może był zaatakowany właśnie dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców, pozwalając im w sposób bezkarny wyprowadzać miliardy złotych, kosztem 85 tys. ludzi, którzy złożyli tam swoje oszczędności, często oszczędności życia".

Zdaniem rzecznika Platformy Obywatelskiej Jana Grabca, zachowanie i wypowiedzi Ziobry pokazują, że "staje on po stronie przestępców i gangsterów, a nie w obronie przedstawicieli państwa, którzy z gangsterami walczyli".

Poseł Jarosław Urbaniak stwierdził, że "ktoś kiedyś Polakom obiecał, że będzie silne państwo, które będzie gonić złodziei, a ochraniać zwykłych ludzi". "A mamy w tej chwili obraz prosty. PiS stworzył silne państwo, które chroni bandytów, a goni za uczciwymi ludźmi" – dodał.

Posłanka Marta Golbik oceniła z kolei, że wypowiedź szefa MS "w skandaliczny sposób tłumaczy zachowanie bandytów, którzy prawie pozbawili życia" wiceszefa KNF, a słowa Ziobry są niedopuszczalne.

"Oczekujemy od ministra Ziobry, że wytłumaczy się przed posłami ze swoich działań, jakie podejmuje i podejmował w kontekście Kasy Krajowej SKOK, jakie działania wykonywała Kasa Krajowa SKOK, z działań, jakie były podejmowane wobec senatora PiS, Biereckiego" - powiedziała Marta Golbik.

"Oczekujemy, że taka informacja zostanie przedstawiona na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. Dzisiaj wpłynął nasz wniosek, aby minister Ziobro wytłumaczył nam wszystkie szczegóły tych spraw” – poinformowała Marta Golbik.

Posłowie nawiązali także do wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który powiedział w TVN24, że wie, co znajduje się w komputerach osób zatrzymanych w związku ze sprawą nadzoru nad SKOK Wołomin. Mówił, że "prokuratura dopiero teraz porządnie wzięła się za tę sprawę i zabezpieczyła dowody" znalezione m.in. "na komputerach ludzi z KNF, którzy otrzymali zarzuty".

Zdaniem Grabca wypowiedzi Ziobry i Jakiego "obnażają istotę polityki PiS, polegającą na tym, że ta partia tworzy swoisty korupcyjno-partyjny system, który pasożytuje na instytucjach polskiego państwa tworząc strukturę, tworząc ośmiornicę, która oplata najważniejsze instytucje państwa".

Jak ocenił, ta struktura "pozwala na drenowanie środków z systemu bankowego, systemu SKOK, z instytucji państwowych, jednocześnie zapewniając bezkarność przedstawicielom tej władzy".

"O tym świadczą te dramatyczne, rozpaczliwe próby odwrócenia uwagi od afery KNF (sprawy b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego), które podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości i minister Ziobro, wykorzystując do tego urząd prokuratora generalnego i prowadząc krucjatę przeciwko urzędnikom, którzy walczyli z przestępcami, przypłacając to utratą własnego zdrowia" - powiedział rzecznik Platformy Obywatelskiej.

wł/pap


bg Image