06.12.2018_S.Neumann_M.Golbik_J.Urbaniak_big.png

"Domagamy się, by w Sejm jeszcze na obecnym posiedzeniu rozpoczął prace nad wnioskiem Platformy o powołanie komisji śledczej do sprawy KNF. Składamy wniosek o nadanie numeru druku projektowi uchwały o powołaniu komisji śledczej" - mówili na konferencji prasowej Sławomir Neumann, Marta Golbik i Jarosław Urbaniak.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że aresztowany w zeszłym tygodniu Marek Chrzanowski - jako szef KNF - wynajął za 131,6 mln zł biurowiec przy ul. Pięknej 20 - mimo zastrzeżeń działu prawnego. Odpowiednią opinię napisał radca Grzegorz Kowalczyk. To jego nazwisko - jak przypomina "GW" - padło w korupcyjnej propozycji dla właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego.Najnowsze doniesienia "GW" to jeszcze jeden argument za tym, by powołać w Sejmie komisję śledczą ds. KNF. Wniosek w tej sprawie jego klub złożył w Sejmie 20 listopada.

Szef klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska podkreślił, że "afera KNF" to "największa afera finansowa ostatnich dziesięcioleci, w którą zaangażowane są osoby wskazywane bezpośrednio przez PiS, przez premiera, szefa Narodowego Banku Polskiego. "Mamy nowe informacje medialne o różnego rodzaju dealach, robionych z podejrzanymi ludźmi, przez szefa KNF. Aktorami tej afery są także instytucje państwa, które mają te aferę wyjaśniać, czyli prokuratura, służby specjalne i inne osoby, które były zaangażowane w proces powoływania tych ludzi na te stanowiska lub później robili z nimi jakieś podejrzane interesy" - wskazał przewodniczący Klubu.

Dlatego też zwrócił się do marszałka Sejmu z pismem, w którym wnosi, by Sejm zajął się wnioskiem dotyczącym powołania komisji śledczej jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. "Wnosimy o nadanie numeru druku tej uchwale, żeby można było nad nią procedować, a po drugie - żeby marszałek Kuchciński wprowadził na dzień dzisiejszy lub jutrzejszy pod obrady tę uchwałę" - powiedział Sławomir Neumann.

Jak dodał, to w interesie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego "i jego ekipy" jest powołanie komisji śledczej i wyjaśnienie sprawy wokół KNF i jej byłego przewodniczącego. "Myślenie, że Ziobro z prokuraturą czy Kamiński ze służbami specjalnymi ukryje tę sprawę, jest niemożliwe" - powiedział szef Klubu PO-KO.

Posłanka Marta Golbik przypomniała, że o doniesienia "GW" pytała w czwartek na sali obrad zastępcę rządowego koordynatora służb specjalnych Macieja Wąsika. Sekretarz stanu w KPRM potwierdził, że 21 grudnia 2017 r. doszło do rozmowy Marka Chrzanowskiego z szefem CBA Ernestem Bejdą. Podkreślił jednak, iż treść ich rozmowy była inna, niż relacjonuje ją "Gazeta Wyborcza".

Marta Golbik zastanawiała się, w jaki sposób CBA ma wyjaśnić tę sprawę, skoro - jak wynika z publikacji "GW" - szef Biura może być tu sędzią we własnej sprawie. "Chcemy poznać całą prawdę; chcemy ją poznać waśnie za sprawą komisji śledczej, stąd nasz apel o jak najszybsze jej powołanie" - zaznaczyła.

Poseł Jarosław Urbaniak mówił, że pomimo wybuchu afery KNF, PiS nawet nie próbował wstrzymywać prac nad poprawką, która umożliwia przejmowanie banków "za złotówkę". "Afera +bank za złotówkę+ wygląda w taki sposób, że słynna poprawka +bank za złotówkę+ nie nie jest poprawką tylko jest obowiązującym prawem. Kiedy ta afera wybuchła PiS nie wyhamował prac legislacyjnych. W tej chwili mamy ustawę, która została podpisana przez prezydenta. Bank za złotówkę jest wyjaśniana przez prokuraturę, CBA co do których mamy wątpliwości, czy są bezstronne" - mówił poseł Urbaniak.

wł/pap


bg Image