26.11.2018_M.Golbik_J.Urbaniak_big.png

"Z materiałów Ministerstwa Finansów wynika, że planowano wprowadzenie przepisów dotyczących ochrony banków przed upadkiem, ale nie znalazły się one w projekcie złożonym w Sejmie. Apelujemy do prezydenta, by nie podpisywał noweli kilku ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym" - mówili na konferencji prasowej posłowie Marta Golbik i Jarosław Urbaniak.

"W zeszłym tygodniu byliśmy w Ministerstwie Finansów, i otrzymaliśmy dokumenty, które prędzej można nazwać materiałami, ponieważ są to wydruki z komputera - nie podpisane. Jedynymi dokumentami z podpisem były te wystawiane przez pana Chrzanowskiego. Z samego Ministerstwa nie otrzymaliśmy żadnego poprawnie podpisanego dokumentu" - rozpoczął poseł Jarosław Urbaniak.

Marta Golbik na konferencji prasowej powiedziała, że z materiałów uzyskanych z Ministerstwa Finansów w rezultacie kontroli poselskiej "jasno wynika", iż pierwotnie podczas prac w resorcie były przewidywane "pewne etapy, które miały być wdrażane przed przejęciem banków".

"I to wszytko nagle zniknęło" - mówiła Marta Golbik odnosząc się do tego projektu zmian w kilku ustawach w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym, który ostatecznie trafił do Sejmu. "Wycięto przepisy, które miały chronić banki, żeby nie upadały" - powiedziała posłanka.

Z kolei do projektu podczas prac już w Sejmie wprowadzana jest poprawka, która według oznacza, że "jest możliwe przejęcie banku za przysłowiową złotówkę przez inny bank" - dodała.

"Na ten moment apelujemy o to, żeby prezydent nie podpisywał tej ustawy" - oświadczyła posłanka Marta Golbik.

"Pytamy jasno i wyraźnie: kto podjął decyzję o tym, że z prac legislacyjnych, które miały służyć ochronie depozytów Polaków w polskich bankach, żeby nie upadały, kto wyciął te wszystkie przepisy i w słynnej poprawce numer 3, która wpłynęła nocą do projektu ustawy o nadzorze finansowym, został tylko przepis bank za złotówkę?" - pytał poseł Jarosław Urbaniak.

"Nikogo już nie interesuje w PiS-ie ochrona Polaków i ich pieniędzy. Interesuje ich tylko przejęcie banku za złotówkę" - dodał poseł.

Nowelizację wprowadzającą zmiany do kilku ustaw, w tym między innymi do Prawa bankowego, Senat bez poprawek zaakceptował w piątek. Teraz czeka ona na decyzję prezydenta.

wł/pap


bg Image