21.11.2018_Z.Konwiski_big.png

"Zarzuty przedstawicieli PiS z komisji do spraw VAT pod adresem polityków Platformy Obywatelskiej są absurdalne" - mówił członek komisji ds. VAT i sekretarz Klubu Parlamentarnego PO Zbigniew Konwiński.

"Po pierwsze kuriozalne jest to, że te zarzuty zgłasza poseł, który działał na rzecz zmian w ustawie, takich, aby umożliwić swoim ludziom, którzy spełniają niższe kryteria zawodowe, znalezienie się w spółkach Skarbu Państwa. To poseł Horała i tzw. lex Horała. Druga kwestia to słynny już poseł Smoliński, który firmował poprawkę, która ma pozwalać na przejęcie banków za złotówkę" - mówił Zbigniew Konwiński. 

"To jest kuriozalne, że ci ludzie mówią o lobbyingu, o nielegalnym lobbyingu, o tym, że na procedowanie w Polsce prawa, na tworzenie prawa miał wpływ szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów pan Sławomir Nowak. To ja przypomnę, że od trzech lat blisko mamy taką sytuację, że wpływ na bieg zdarzeń w Polsce ma nie nikt inny, tylko szeregowy poseł, który jest prezesem partii rządzącej. I on ma wpływ na wszystkie resorty w Polsce" - ocenił poseł.

Podkreślił, że Nowak był umocowany, był szefem gabinetu politycznego, sekretarzem stanu, a prezes PiS Jarosław Kaczyński nie pełni żadnej funkcji państwowej.

Zbigniew Konwiński przypomniał, że omawiana podczas posiedzenia komisji nowelizacja ustawy o VAT, która wyszła z Sejmu, "była w dużym stopniu również zbieżna z projektem, który zgłosili posłowie PiS w tamtej kadencji". Poinformował, że w projekcie PiS z kwietnia 2008 r. jest mowa o zniesieniu dodatkowej 30-proc. sankcji w VAT. "A to jest główny zarzut, że to były działania rozszczelniające" - mówił poseł Konwińśki.

Dodał, że wskazana nowelizacja została uchwalona przez Sejm jednogłośnie, a PiS głosowało za. "Cel tego zagrania politycznego jest tylko jeden - chcą przykryć wszelkimi sposobami to, co się stało w kontekście KNF-u i chcą wprowadzenia takich przepisów, które umożliwiają przejmowanie banku za złotówkę" - dodał.

Zdaniem Zbigniewa Konwińskiego jeżeli trzeba przesłuchać Pawła Grasia, to należy przesłuchać także premiera Mateusza Morawieckiego, bowiem on też jest na nagraniach i mówi o polskiej gospodarce.

wł/pap


bg Image