16.11.2018_R.Tyszkiewicz_P.Zgorzelski_M.Kulaska_big.png

"Koalicja Obywatelska, PSL i SLD wyłonią koalicje w dziewięciu województwach" - poinformował w piątek sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz.

Robert Tyszkiewicz poinformował na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Koalicja Obywatelska, PSL oraz SLD zawarły porozumienie polityczne o wyłonieniu wspólnych koalicji w dziewięciu województwach. Jak podkreślił, to porozumienie będzie oparte "na podstawach programowych, które są negocjowane regionalnie i na ustaleniach politycznych, które także będą nabierały kształt regionalnych umów koalicyjnych".

Poseł Robert Tyszkiewicz powiedział, że takie umowy koalicyjne zostały podpisane już w woj. opolskim i kujawsko-pomorskim. Podpisanie takich umów w najbliższych dniach planowane jest w pozostałych 7 województwach. Według posła Piotra Zgorzelskiego w piątek porozumiano się w sprawie koalicji na Mazowszu. "Umowa w tej sprawie ma być podpisana w poniedziałek" - podkreślił poseł Zgorzelski.

"Jesteśmy przekonani, że wspólnie stworzymy dobrą, potrzebną Polsce samorządowej, otwartą na Europę koalicję, która dobrze zagospodaruje obecne środki unijne i przygotuje nasze regiony do wykorzystania nowego budżetu europejskiego" - oświadczył Robert Tyszkiewicz.

Piotr Zgorzelski zwrócił uwagę, że zawarte porozumienie "dobrze rokuje" na przyszłoroczne wybory. "Pewnie ta koalicja będzie także mogła się w nich sprawdzić w boju" - ocenił.

Również zdaniem sekretarza generalnego SLD Marcina Kulaska koalicje, które mają zostać zawiązane, będą "dobrze rokowały na przyszłoroczne wybory". Marcin Kulasek dodał, że ewentualne porozumienie w woj. mazowieckim ma objąć także SLD, choć ugrupowanie to nie ma swych przedstawicieli w sejmiku Mazowsza. Według Piotra Zgorzelskiego, wynika to z porozumień na szczeblu centralnym z Sojuszem, który ma swoich radnych w kilku innych sejmikach.

wł/pap


bg Image