7.11.2018_M.Wjcik_A.Nem_big.png

"Żądamy natychmiastowej informacji szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego na temat skali protestu policjantów oraz działań, jakie zamierza w tej sprawie podjąć. Obecna sytuacja zagraża bezpieczeństwu Polski i obywateli" - mówili na konferencji prasowej posłowie z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Poseł Marek Wójcik ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że sytuacja w policji jest "dramatyczna". "Z szacunkowych danych wynika, że nawet 30 tys. funkcjonariuszy przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich. To jest jedna trzecia stanu etatowego polskiej policji" - mówił. Jego zdaniem, sytuacja ta "z całą pewnością zagraża bezpieczeństwu państwa i obywateli".

"Żądamy natychmiastowych działań, ale również natychmiastowej informacji szefa MSWiA na temat skali protestu i środków, które zamierza podjąć" - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Jak podkreślił, jego ugrupowanie chce debaty o sytuacji w policji, w szczególności w kontekście zabezpieczenia Święta Niepodległości. "Wszystko wskazuje na to, że to zabezpieczenie będzie wyjątkowo trudne z powodu liczby funkcjonariuszy, którzy są na zwolnieniach" - stwierdził Marek Wójcik.

Zapytany, jakie jego zdaniem działania powinien podjąć Brudziński, Wójcik wskazał m.in. na konieczność rozpoczęcia dialogu ze stroną związkową, bo - jak ocenił - "dziś go nie ma".

Posłanka Anna Nemś zwróciła uwagę, że protest trwa od lipca. "Minister Brudziński wiedział, że jesień będzie wyjątkowym okresem, ponieważ mamy obchody niepodległości, także szczyt klimatyczny w Katowicach. Nie podjęto odpowiednich działań" - zaznaczyła.

Według niej, nie widać "wygaszania" konfliktu z policją. "Minister i komendant piszą listy, twittują. To nie jest odpowiednia droga, trzeba usiąść do rozmów, trzeba rozwiązać problem" - mówiła Anna Nemś.

Jak podkreśliła, "sytuacja w pewnym momencie może się wymknąć spod kontroli".

Posłowie wnioskują o informację szefa MSWiA na najbliższym, rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu.

wł/pap


bg Image