23.10.2018_S.Piechota_M.Kochan_inni_big.png

"Oczekujemy przywrócenia posłanki Magdaleny Kochan na funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz wycofania zgłoszonej przez PiS kandydatury Agnieszki Dudzińskiej na Rzecznika Praw Dziecka" - mówili na konferencji prasowej posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Posłanka Magdalena Kochan została w poniedziałek odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a wnioskowała o to posłanka PiS Anita Czerwińska.

Na wtorkowej konferencji prasowej poseł Sławomir Piechota ocenił, że podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny "doszło do drastycznego złamania zasad demokracji parlamenentarnej i przyzwoitości parlamentarnej".

"Otóż w sposób nagły, niespodziewany i bez żadnego wcześniejszego zgłaszania został postawiony wniosek o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącej komisji pani poseł Magdaleny Kochan. Wniosek uzasadniono przedstawieniem przez panią poseł Magdalenę Kochan niewygodnej prawdy o kandydatce forsowanej przez PiS na funckję Rzecznika Praw Dziecka" - powiedział Sławomir Piechota.

Poseł Piechota stwierdził na wtorkowej konferencji prasowej, że dochodzimy do sytuacji, "w której nie tylko łamie się zasady przyzwoitości i demokracji". "Ale jednocześnie - jak mamy przekonanie - próbuje się jeszcze bardziej zastraszać posłów opozycji, aby nie odważyli się mówić prawdy, która przecież w sposób łatwy zweryfikować, a także pewnie chodzi o zastraszenie posłów PiS, aby kolejny raz nie wahali się popierać tak skompromitowanej kandydatki" - powiedział poseł Jan Piechota.

Obecna na konferencji Magdalena Kochan stwierdziła, że po raz pierwszy w życiu spotyka się z sytuacją, w której "za swoje słowa nie odpowiada osoba, która je wypowiada tylko osoba, która je cytuje".

Podkreśliła, że 10 lat temu przedstawiała rekomendację Marka Michalaka na stanowisko RPD, który - jak oceniła - bardzo dbał o ten urząd. "Chcielibyśmy, żeby następca lub następczyni Marka Michalaka była równie wysoko reprezentująca ten urząd" - podkreśliła.

"Bardzo nam zależy na tym, żeby osoba, która kandyduje na to stanowisko cieszyła się nieposzlakowaną opinią, wyznawała poglądy, które dadzą gwarancję obrony i rozpowszechniania praw dziecka. Stąd taką wielką wagę przywiązujemy do tego, co kandydat sobą reprezentuje" - dodała Magdalena Kochan. Zaznaczyła, że Rzecznik Praw Dziecka, to "naprawdę bardzo odpowiedzialna i potrzebna funkcja". "W związku z czym musi ją pełnić ktoś, do kogo mamy absolutne zaufanie" - podkreśliła.

4 października Sejm przystąpił po raz drugi do wyboru nowego RPD, ale zgłoszona przez PiS Agnieszka Dudzińska nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów. Wyborem RPD Sejm ma ponownie zająć się na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu. PiS ponownie zgłosił kandydaturę Dudzińskiej, jej zaopiniowaniem sejmowe komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Edukacji, mają zająć się we wtorek po południu. Blok głosowań - jak wynika z harmonogramu obrad - zaplanowano we wtorek od godz. 22.30.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz oświadczyła na wtorkowej konferencji prasowej, że w zaistniałej sytuacji Klub PO wysuwa dwa postulaty. "Oczekujemy po pierwsze wycofania kandydatury pani Agnieszki Dudzińskiej na funckję Rzecznika Praw Dziecka. Po drugie oczekujemy przywrócenia pani poseł Magdaleny Kochan na funkcję wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, tym bardziej, że pani poseł jest ekpertem w dziedzinie polityki społecznej" - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.

"Jeśli te dwa postulaty nie zostaną przez PiS zrealizowane to rozumiemy, że PiS złoży wniosek o odwołanie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który zacytował takie same słowa pani Agnieszki Dudzińskiej i po tej wypowiedzi pana wicemarszałka Terleckiego PiS tak naprawdę zawahał się w tym głosowaniu (4 października)" - dodała posłanka.

wł/pap


bg Image