16.10.2018_C.Tomczyk_K.Brejza_big.png

"Tylko dzięki firmie Bartłomieja Sochańskiego, która obsługuje import do Polski rosyjskiego węgla, prawie 200 tysięcy ton tego surowca zostało sprowadzone do naszego kraju. Chcemy, żeby Sochański wycofał się z kandydowania na prezydenta Szczecina" - mówili na konferencji prasowej posłowie Cezary Tomczyk i Krzysztof Brejza.

"Pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić to embargo na dostawy rosyjskiego węgla" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie poseł Cezary Tomczyk. "Ten węgiel jest dotowany przez Putina. To pieniądze na to, by napadać sąsiednie kraje. I rzeczywiście tak jest, że rząd postanowił oprzeć całą polską energetykę na węglu, ale okazuje się, że nie na polskim węglu, ale tylko na rosyjskim węglu" - zauważył poseł Tomczyk.

"Kandydat na prezydenta Szczecina Bartłomiej Sochański z PiS jest współwłaścicielem firmy obsługującej import do Polski rosyjskiego węgla" - zaznaczył Cezary Tomczyk. "Jak powiedział minister Błaszczak, dotowany przez Putina. Jak to się ma do deklaracji tego rządu, który z jednej strony uważa, że rosyjski węgiel to zło, z drugiej strony na swoich listach ma Sochańskiego, który w tym procederze bierze czynny udział? Jeżeli chodzi o Bartłomieja Sochańskiego, to tylko dzięki jego firmie, która obsługuje import do Polski rosyjskiego węgla prawie 200 tys. ton tego surowca zostało sprowadzone do naszego kraju" - podkreślił poseł Cezary Tomczyk.

"To jest oszukiwanie Śląska przez rząd PiS. Żądamy kategorycznie, żeby Bartłomiej Sochański przestał być kandydatem na prezydenta Szczecina, żeby komitet PiS wycofał dla niego swoje poparcie" - oświadczył poseł. "Składamy wniosek o informacje rządu ws. lawinowego wzrostu importu rosyjskiego węgla do Polski z uwzględnieniem wszystkich interesów, w które są zamieszani działacze PiS" - zapowiedział Cezary Tomczyk.

Poseł Krzysztof Brejza zwrócił uwagę, że przez lata politycy, np. Mariusz Błaszczak, Jarosław Kaczyński mówili, "że Polska jest zalewana rosyjskim węglem, że Polska za rządów PO rzekomo uzależniała się od Rosji". "Było zupełnie inaczej. To za rządów PO import rosyjskiego węgla malał do 4,9 mln ton w 2015 r. W bieżącym roku ten import może wynieść rzeczywiście 13,14,15 a może nawet 17 mln ton węgla z Rosji. Nikt tak nie uzależnił Polski od rosyjskiego węgla, jak przez te kilka lat rząd PiS" - powiedział Krzysztof Brejza.

wł/pap


bg Image