15.10.2018_J.Cicho_J.Urbaniak_big.png

"Żądamy wyjaśnień minister finansów w sprawie zapewnienia dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego. Chcemy, by minister Teresa Czerwińska przedstawiła taką informację na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych" - mówili na konferencji prasowej posłowie Janusz Cichoń i Jarosław Urbaniak.

"Składamy wniosek do komisji finansów publicznych, by w nadzwyczajnym trybie art. 152 zajęła się ona zaniedbaniami rządu PiS w zakresie zapewnienia dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego. Żądamy wyjaśnień w kwestii wprowadzania rejestru faktur online, zaniedbań w tym zakresie, poboru podatku od paliw. Chcemy też rozmawiać na temat demontażu administracji publicznej" - poinformował na briefingu w Sejmie poseł Janusz Cichoń.

Mówił, że chciałby, aby szefowa MS wyjaśniał m.in. sprawę rejestru faktur, umożliwiającego wystawianie faktur za pośrednictwem serwera ministra finansów. Gdyby taki rejestr powstał - mówi był wiceminister finansów - oznaczałoby to, że w obiegu gospodarczym i podatkowym "byłyby tylko takie faktury, które byłyby zarejestrowane w rzeczywistym czasie, w momencie ich wystawiania na tym serwerze". "Mielibyśmy dzięki temu pełną informację na temat rodzaju towaru, usługi, ale też informację o nr IP urządzenia, na którym ta faktura byłaby wystawiana" - podkreślił poseł.

Jak zauważył prace nad tym rejestrem prowadzono jeszcze za czasów rządów PO i PSL. Dodał, że resort finansów zapowiadał, że zostaną one ukończone najpierw do końca 2016 r, potem - w 2017 r., aż wreszcie zapowiedzi wskazywały na połowę roku 2018r. "Rejestru nadal nie ma" - podkreślił polityk PO.

Według niego brak rejestru powoduje, że budżet państwa każdego miesiąca traci 3 mld zł, bo o tyle - jak przekonywał - można by było dzięki niemu ukrócić wyłudzenia podatku VAT. Cichoń zaznaczył, że zaniedbania MF dotyczą też poboru od paliw.

Jarosław Urbaniak ocenił, że "reforma Krajowej Administracji Skarbowej wyrzuciła z pracy najbardziej doświadczonych urzędników". "PiS, wiceminister w MF Marian Banaś, usunął ich z administracji skarbowej. Dziś są setki, jeśli nie tysiące spraw w sądach pracy, wygrywanych przez wyrzuconych z pracy urzędników skarbowych" - zauważył polityk.

Według niego "ciekawą sprawą w tym kontekście jest przypadek Leszka Bieleckiego, aktualnego dyrektora izby administracji skarbowej w Lublinie". "To człowiek, który wyrzucał z pracy, a teraz kandyduje do Sądu Najwyższego, do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że gdy zostanie sędzią SN, będzie rozpatrywał kasacje tych wszystkich spraw, które urzędnicy skarbowi wygrali w sądach pierwszej i drugiej instancji" - zaznaczył poseł Jarosław Urbaniak. Jego zdaniem sytuacja dotycząca urzędników skarbowych powoduje "chaos i zmniejszenie wpływów do budżetu".

wł/pap


bg Image