4.10.2018_U.Augustyn-M.Kochan_J.Grabiec_big.png

"Kandydaci na Rzecznika Praw Dziecka zgłaszani przez PiS są skompromitowani. Mając większość w Sejmie, partia ta nie potrafi wybrać nikogo godnego; RPD powinien zostać ktoś, kto chce bronić praw dziecka, a nie pisiewicz z nadania partyjnego" - mówili na konferencji prasowej parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej.

Agnieszka Dudzińska, kandydatka PiS na Rzecznika Praw Dziecka, nie uzyskała w czwartkowym głosowaniu wymaganej bezwzględnej większości głosów. Wobec tego procedura powołania RPD zostanie przeprowadzona ponownie.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że w związku z niewybraniem Dudzińskiej, procedura wyboru nowego RPD zostanie przeprowadzona ponownie.

"Okazuje się, że kandydaci zgłaszani przez PiS są kandydatami skompromitowanymi, partia ta, mając większość w Sejmie, nie potrafi wybrać nikogo godnego" - powiedział Jan Grabiec w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. Zaapelował też do Prawa i Sprawiedliwości, aby na Rzecznika Praw Dziecka wybrać osobę, "która rzeczywiście chce bronić praw dzieci, a nie jest kolejnym +pisiewiczem+, który z nadania partyjnego ma obsadzić tą funkcję".

Magdalena Kochan wyraziła zadowolenie, że PiS odrzucił kandydaturę Dudzińskiej. "Dobrze, że wśród kilku parlamentarzystów z PiS, partii rządzącej lub jej satelitów, przyszła chwila refleksji" - zaznaczyła. Przypomniała, że w połowie września PiS odrzucił kandydaturę Ewy Jarosz, popieraną przez: PO, Nowoczesną i PSL. Według niej, osoba ta cieszy się poparciem kilkudziesięciu organizacji pozarządowych oraz posiada najlepsze przygotowanie merytoryczne do sprawowania funkcji Rzecznika Praw Dziecka.

"W zamian za to zaproponowano nam kandydatkę, która popełnia plagiaty naukowe, a jej poglądy wzbudzają dreszcze" - powiedziała Magdalena Kochan. Poinformowała, że PO nie wystawi własnej kandydatki na RPD, ponieważ - jak wyjaśniła - "wiadomo, że PiS odrzuci każdą osobę zgłoszoną przez opozycję".

Przed głosowaniem Kochan przytoczyła słowa Dudzińskiej w telewizji Republika. "Aborcja jest problemem tych dzieci, u których wady rozwojowe wykrywało się przed urodzeniem, to nieliczna grupa. Większość dzieci, które wymagają opieki do końca życia, to dzieci, które nabyły niepełnosprawność albo w trakcie porodu, albo po porodzie, to jest autyzm, porażenie mózgowe, ciąże wcześniacze. To są bardzo trudne rzeczy i nie wiem, tu chyba należałoby postulować eutanazję - to jest cytat z kandydatki na rzecznika praw dziecka" – zauważyła Magdalena Kochan.

wł/pap


bg Image