3.10.2018_I.Leszczyna_J.Protas_J.Olbrycht_big.png

Parlamentarzyści i samorządowcy m.in. śląskiego i warmińsko-mazurskiego zapewnili w środę, że – wbrew twierdzeniom kierownictwa resortu inwestycji i rozwoju – ich regionom nie grozi utrata środków z UE. "Szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju kłamie na temat wydatkowania funduszy unijnych" – mówili na konferencji prasowej.

Szef MIiR Jerzy Kwieciński mówił w środę, że mimo postępów, nadal są problemy z wykorzystaniem funduszy europejskich i dotyczy to obecnie pięciu województw. Jego zastępca w resorcie Adam Hamryszczak w tym kontekście wymienił podczas wystąpienia w Sejmie: Podlasie (zagrożone 34 mln euro), Warmię i Mazury (29 mln euro), Świętokrzyskie (22 mln euro), Śląsk (13 mln euro) oraz Małopolskę (blisko 10 mln euro).

Na słowa szefów Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zareagowali w środę politycy Platformy Obywatelskiej i członkowie zarządów trzech regionów: śląskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Posłanka Izabela Leszczyna oceniła, że Kwieciński "wpisuje się w brudną kampanię premiera Mateusza Morawieckiego". "Jeździ po Polsce i kłamie, że samorządowcy nie potrafią inwestować unijnych pieniędzy" – dodała.

Oburzenie środowymi słowami Jerzego Kwiecińskiego wyraził też europoseł Platformy Obywatelskiej, członek komisji rozwoju regionalnego PE Jan Olbrycht. Przekonywał, że sprawdził dane przekazywane przez MIiR. "Z informacji, które uzyskałem wynika, że na dzisiaj, czyli październik 2018 r. nie ma zagrożeń jeśli chodzi o utratę pieniędzy przez samorządy regionalne" – zapewnił Jan Olbrycht.

Zwrócił się też z pytaniem do ministra Kwiecińskiego, co oznaczają podawane przez niego informacje. "Dlaczego rząd polski donosi sam na siebie do Komisji Europejskiej, informując, że nie jest w stanie skoordynować prac? Rzeczywistość jest inna" – podkreślił europoseł Platformy Obywatelskiej.

Wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka także zapewnił, iż nie ma ryzyka, że jego region utraci jakiekolwiek pieniądze z UE. "Województwo śląskie wyda każde unijne euro dla dobra regionu i jego mieszkańców" – powiedział.

Podobną deklarację złożył wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego Miron Sycz.

Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zarzucił Kwiecińskiemu, że niedawno goszcząc w Szczecinie "postraszył" mieszkańców regionu, grożąc odebraniem funduszy UE i przekazaniem ich na Podkarpacie. "Nie pozwolimy na to" – zadeklarował. On również przekonywał, że Zachodniopomorskiemu nie grozi utrata środków z Unii.

wł/pap


bg Image