1.10.2018_S.Neumann_big.png

"Składam do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o informację ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na temat zmian przebiegu trasy S12. W zmianach przebiegu tej trasy maczali palce politycy PiS" - mówił na konferencji prasowej przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Sławomir Neumann.

W sobotę w programie "Superwizjer" w TVN24 wyemitowany został reportaż Bertolda Kittla "Układ radomski". Dziennikarz spotkał się z mieszkańcami gminy Kowala k. Radomia, którzy protestują przeciwko budowie nowej drogi ekspresowej S12, dopytują kto zdecydował o zmianie jej przebiegu i podejrzewają, że ktoś chce zarobić na spekulacjach nieruchomościami.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że złożył do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o informację ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na temat zmian trasy szybkiego ruchu S12. Sławomir Neumann chce, by na najbliższym, trzydniowym posiedzeniu Izby, które rozpocznie się we wtorek, Adamczyk przedstawił informacje, kto wpływał na zmianę tej trasy.

Przewodniczący Klubu chce także wiedzieć, jaki wpływ na zmiany przebiegu trasy S12 mieli posłowie PiS - w tym Andrzej Kosztowniak oraz Marek Suski. "Wiemy o tym i mamy na to też materiały, że to nie jest jedyne miejsce w Polsce, gdzie politycy PiS korzystają na budowie dróg do swoich działek" - mówił. "Ten układ radomski PiS to ludzie ważni dla Jarosława Kaczyńskiego. Nie mamy żadnego wyjaśnienia do dzisiaj ich udziału w tej aferze" - dodał szef klubu PO.

"Chcemy też wiedzieć, jakie działania podjął minister Adamczyk, kiedy dowiedział się, że politycy PiS prawdopodobnie maczali palce w zmianach prowadzenia drogi S12" - podkreślił Sławomir Neumann. "Jakie konsekwencje wyciągnął minister Adamczyk w stosunku do osób odpowiedzialnych za te zmiany?" - pytał. Domaga się także informacji, jakie koszty wykupu gruntów posłów PiS poniósł budżet państwa.

"Jedyne drogi, które PiS chce budować, głównie buduje do siebie. Mamy drogę do Beaty Szydło, a teraz mamy drogą, którą się buduje do pana posła Kosztowniaka i jego rodziny" - dodał.

wł/pap


bg Image