26.09.2018_G.Schetyna_C.Grabarczyk_big2.png

"Pan premier Morawiecki nie może posługiwać się kłamstwem, nie tylko dlatego, że był doradcą premiera Donalda Tuska przez spory czas, ale też dlatego, że powinien spojrzeć na liczby, one są bezwzględne. Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w ciągu 8 lat w budowę dróg zainwestowały 134,5 mld zł; zbudowano m.in. 14,8 tys. km dróg lokalnych" - mówili na konferencji prasowej przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i poseł Cezary Grabarczyk.

W środę Sąd Apelacyjny w Warszawie ma rozpatrzyć odwołanie, które politycy PO złożyli od poniedziałkowego wyroku Sądu Okręgowego. Sąd ten oddalił wniosek o trybie wyborczym, złożony przez Komitet Wyborczy Koalicji Obywatelskiej w sprawie niedawnych słów premiera Mateusza Morawieckiego na temat braku inwestycji infrastrukturalnych za rządów PO i PSL.

Na konferencji prasowej do słów premiera odnieśli się: przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i były minister infrastruktury, poseł Cezary Grabarczyk.

"Pan premier Morawiecki nie może posługiwać się kłamstwem, nie tylko dlatego, że był doradcą premiera Donalda Tuska przez spory czas, ale też dlatego, że powinien spojrzeć na liczby, one są bezwzględne – mówią całą prawdę" – podkreślił Grzegorz Schetyna na środowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że inwestycje w infrastrukturę: drogową, kolejową i lotniczą były dla ówczesnego rządu Donalda Tuska priorytetem ze względu na organizowany w Polsce turniej finałowy piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2012. Podkreślał też, że w tamtym czasie Polska była beneficjentem największych w historii środków europejskich. "Żaden z krajów wcześniej nie otrzymał takich pieniędzy z UE i w dużej części te środki przeznaczyliśmy na inwestycje w infrastrukturę. Wydaliśmy też – i bardzo wyraźnie chcę to powiedzieć – wszystkie pieniądze z tej perspektywy, co do jednego eurocenta" – mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Cezary Grabarczyk przypomniał, że przez 8 lat rządy PO-PSL zainwestowały w budowę dróg 134,5 mld złotych. "Panie premierze, niech pan słucha! Ile dróg powstało? Ponad 2 tys. km autostrad i dróg ekspresowych - 857 km autostrad, 1194 km dróg ekspresowych, przez 8 lat, od 2008 do 2015 roku" – mówił poseł. "Czy zostawiliśmy puste szuflady? Nie. Zostawiliśmy w przetargach 900 km dróg ekspresowych i autostrad i w realnej budowie 78 odcinków szybkich dróg, czyli 1174 km" – dodał.

Zwrócił uwagę, że rządy PO-PSL realizowały ponadto program budowy dróg lokalnych, tzw. schetynówek. "Ile powstało tych dróg? 14 tys. 800 km" – zaznaczył poseł Cezary Grabarczyk.

Według niego dwie edycje programu przebudowy dróg lokalnych w ciągu 8 lat pochłonęły 5,4 mld złotych z budżetu centralnego; drugie tyle dołożyły samorządy. "Dzięki tej współpracy rządu i samorządu wybudowaliśmy ponad 14 tys. km +schetynówek+. To był wieki sukces, który znajduje naśladowców, bo dzisiaj rząd także chce się pod ten sukces dopiąć" – ocenił Cezary Grabarczyk.

Były minister infrastruktury powiedział, że przytoczone przez niego dane pochodzą z oficjalnych dokumentów rządowych, a także z odpowiedzi obecnego wiceszefa MSWiA Sebastiana Chwałka na składane przez niego interpelacje poselskie.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma Obywatelska będzie codziennie wysyłać premierowi informacje na temat inwestycji drogowych realizowanych w czasach PO-PSL w poszczególnych województwach; na początek – na Dolnym Śląsku, który jest macierzystym regionem Morawieckiego.

wł/pap


bg Image