26.09.2018_M.Kierwiski_C.Tomczyk_big.png

"Na konta Fundacji Lux Veritatis i Radia Maryja trafiło w sumie około 165 mln złotych. Sprawa ta jest bardzo dziwna i bulwersująca. Nie może być tak, że pokrzywdzonymi tak naprawdę stają się osoby takie jak ojciec Tadeusz Rydzyk" - mówili na konferencji prasowej posłowie Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński.

Z doniesień medialnych wynika, że Fundacja Lux Veritatis i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem kolejny raz otrzymają dotację z ministerstwa sprawiedliwości z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (Fundusz Sprawiedliwości) na realizację zadań w zakresie przeciwdziałania przyczynom przestępczości.

Cezary Tomczyk ocenił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że od trzech lat "szerokim strumieniem płyną pieniądze do Radia Maryja i Fundacji Lux Veritatis ze strony ministerstw i instytucji rządowych".

Podkreślił, że według jego wyliczeń na konta Fundacji Lux Veritatis i Radia Maryja trafiło w sumie około 165 mln złotych. "Kilka dni temu okazało się, że na liście, która została opublikowana na stronach resortu sprawiedliwości (o przeznaczeniu pieniędzy z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym) znowu widnieje Fundacja Lux Veritatis i Radio Maryja" - zauważył Cezary Tomczyk.

Jego zdaniem "pieniądze, które powinny trafić do pokrzywdzonych, trafiają bezpośrednio do fundacji związanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem". "Prawda jest taka, że pieniądze z resortu Patryka Jakiego szerokim strumieniem po raz kolejny płyną prosto do kieszeni ojca Tadeusza Rydzyka, do Radia Maryja i Fundacji Lux Veritatis. To wygląda już jak proceder, który jest kontynuowany właściwie z miesiąca na miesiąc" - zaznaczył Cezary Tomczyk.

Poseł dodał, że Ministerstwo Sprawiedliwości odmawia odpowiedzi na pytania, jakie są to kwoty oraz, kto jest odpowiedzialny za ich rozdzielania. "Wiemy tylko, że te pieniądze zostały i zostają cały czas przekazywane do Radia Maryja i Fundacji Lux Veritatis" - podkreślił.

"Jeżeli w ciągu 48 godzin resort sprawiedliwości i pan Patryk Jaki nie przekażą opinii publicznej satysfakcjonującej odpowiedzi na temat środków przekazywanych na Radio Maryja i Fundację Lux Veritatis (to) skierujemy sprawę do prokuratury, bo tylko polska prokuratura jest w stanie zabezpieczyć dowody nawet, jeżeli dzisiaj za polską prokuraturę odpowiada minister Zbigniew Ziobro" - oświadczył poseł Tomczyk. "Nie może być zgody na to, żeby miliony złotych były transferowane w ramach jakiegoś układu towarzysko-politycznego, bo nie da się ukryć, że te strony wspierają się politycznie od samego początku" - dodał.

Marcin Kierwiński ocenił, że sprawa ta jest "bardzo dziwna i bulwersująca". "Nie może być tak, że pokrzywdzonymi tak naprawdę stają się osoby takie jak ojciec Tadeusz Rydzyk" - podkreślił.

Według niego pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym powinny trafiać do "prawdziwie poszkodowanych". "Nie może być tak, że ministrowie rządu PiS m.in minister Patryk Jaki robią politykę na pieniądzach, które nie są dla nich przeznaczone" - ocenił Marcin Kierwiński.

wł/pap


bg Image