14.09.2018_J.Grabiec_A.Myrcha_big.png

"Szef MSWiA Joachim Brudziński oraz wiceszef resortu Paweł Szefernaker powinni wyjaśnić oszustwa w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, m.in. korzystanie z tzw. botów, czyli fałszywych kont internetowych do prowadzenia kampanii" - mówili na konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec i Arkadiusz Myrcha.

"Dzisiaj ujrzały światło dzienne sprawy, o których mówiło się od miesięcy, o tym że Andrzej Duda i jego sztab posługiwał się w okresie wyborczym oszustwem" - powiedział poseł Arkadiusz Myrcha w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

"Gazeta Wyborcza" i Radio Zet ujawniły dokument, z którego wynika, że w 2015 r. sztab wyborczy Andrzeja Dudy podpisał umowę ze spółką tworzącą fałszywe konta w intrenecie. Umowa obejmowała okres od marca do kwietnia 2015 r.

"Na pierwszy rzut oka to zwykła umowa między firmą zajmującą się budowaniem wsparcia w internecie a sztabem wyborczym kandydata PiS. Ale w umowie znalazł się nietypowy załącznik oznaczony jako +Zlecenie nr 2+. Przewiduje, że w okresie kampanii wyborczej wykonawca (warszawska firma o nazwie ELCHUPACABRA) stworzy miesięcznie 1 tys. +wątków tematycznych+, za każdy z nich otrzyma 20 zł, oraz zapewni im aktywność na poziomie 5 tys. +wpisów automatycznych+ w miesiącu. Cena za jeden wpis to 2 zł" - czytamy w piątkowym wydaniu "Wyborczej". Gazeta tłumaczy, że pod pojęciem "wpisy automatyczne", kryją się boty, czyli fałszywe konta fikcyjnych użytkowników, które masowo generują aktywność na Twitterze czy Facebooku.

W ocenie posła Myrchy, ta "fabryka fake newsów", miała wpływ na wynik wyborczy w wyborach prezydenckich. "Sztab wyborczy Andrzeja Dudy oszukał Polaków, zmanipulował opinię publiczną, tylko i wyłącznie dla osiągnięcia swojego politycznego celu. Oszustwo wyborcze zadecydowało, że Andrzej Duda został prezydentem" - podkreślił Arkadiusz Myrcha.

"Dziś o tym oszustwie dowiedziała się cała Polska, gdyż zobaczyliśmy umowę, która łączyła komitet wyborczy pana prezydenta z konkretną firmą, na konkretne kwoty i to nie małe, bo kilkudziesięciotysięczne" - dodał poseł.

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec powiedział, że "manipulacja opinią publiczna jest oszustwem wyborczym". Przypomniał, że odpowiedzialny za internetową kampanię wyborczą Andrzeja Dudy w 2015 r. był Paweł Szefernaker, obecnie wiceminister w MSWiA, który ściśle współpracuje z szefem resortu Joachimem Brudzińskim. Według Jana Grabca, obaj ministrowie "współdecydują dziś o kształcie zbliżających się wyborów samorządowych". "Można powiedzieć, że dziś aparat organizacyjny, jeśli chodzi o organizację wyborów podlega PiS, podlega działaczom PiS, politykom PiS, a nie PKW, albo samorządowcom, którzy muszą działać w sposób transparentny" - mówił poseł Jan Grabiec.

Jan Grabiec wezwał polityków PiS do wyjaśnienia sprawy korzystanie z tzw. botów. "Takie działania powinny być wyjaśnione przez Brudzińskiego i Szefernakera, trzeba wyjaśnić, czy PiS stosował takie metody w wyborach parlamentarnych" - podkreślił rzecznik partii.

wł/pap


bg Image