10.09.2018_M.Szczerba_big.png

"Apeluję o przekazanie pełnych danych ws. podwójnego zabójstwa w Warszawie, o które podejrzany jest więzień przebywający na przepustce" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Michał Szczerba.

Jak informowały media, w sobotę wieczorem w jednym z mieszkań na terenie warszawskiego Śródmieścia policja ujawniła ciała kobiety i jej dziecka. W niedzielę prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła 40-letniemu partnerowi ofiary - który wcześniej sam zgłosił się na policję - zarzut zabójstwa. Podejrzany odbywał karę w zakładzie karnym, a w sobotę przebywał na jednodniowej przepustce.

Poseł Michał Szczerba odnosząc się do tej zbrodni podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że podejrzany, który przebywał na przepustce był już wcześniej skazany za zabójstwo. "Ta kwestia bulwersuje. W tej kwestii są przekazywane opinii publicznej szczątkowe informacje. Służba Więzienna odpowiada za tę sytuację, a jest ona teraz pozostawiona sama sobie w czasie, gdy Patryk Jaki jest zajęty prowadzaniem kampanii wyborczej" - zaznaczył poseł.

Poseł Michał Szczerba zaapelował do wiceministra Jakiego, aby w ciągu 24 godzin przekazał opinii publicznej pełne dane dotyczące podwójnego zabójstwa w Warszawie. "Czy przed wydaniem przepustki podejrzanemu była przeprowadzona prognoza kryminalistyczno-społeczna; za co odbywał wyrok przestępca; ile zostało mu do końca kary; w jakim typie zakładu karnego przebywał; czy w sposób właściwy o sprawie został poinformowany sąd penitencjarny i prokuratura?" - pytał poseł.

Pan poseł Szczerba zwrócił uwagę, że każdy więzień, który otrzymuje przepustkę jednorazową od dyrektora zakładu karnego powinien być poddany odpowiedniej prognozie kryminalistyczno-społecznej. "Czy w tym przypadku Służba Więzienna dopełniła przepisów, które istniały przez osiem lat, w których my byliśmy odpowiedzialni za te kwestie. Tej skali zgonów zdarzeń nadzwyczajnych nigdy w przeszłości nie było" - podkreślił.

"Odpowiedzialnością Patryka Jakiego jest dzisiaj być w pracy i przekazać opinii publicznej pełne dane w tej sprawie. Jeżeli nie będzie to wykonane teraz, będziemy wnioskować, jako opozycja w ramach pytania w sprawach bieżących, o dokładne sprawdzenie tej sprawy, jak również do Najwyższej Izby Kontroli i rzecznika Praw Obywatelskich" - dodał Michał Szczerba.

Poseł wyraził wątpliwość, "czy wiceminister Jaki na czas prowadzenia kampanii wyborczej nie powinien zawiesić nie tylko funkcji w komisji weryfikacyjnej, ale również przekazać nadzór nad Służbą Więzienną innemu wiceministrowi". "Powinien to zrobić minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jeżeli wypuszczani są więźniowie na jednorazowe przepustki bez właściwych badań to oznacza, że my, jako społeczeństwo, jesteśmy narażeni na różne ryzyka na niebezpieczeństwo" - powiedział.

wł/pap


bg Image