30.07.2018_A.Halicki_big.png

"Informuję, że PO składa zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy CBA Delegatury we Wrocławiu" - powiedział wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Andrzej Halicki na konferencji prasowej.

Funkcjonariusze CBA bez powiadomienia obrońcy odwiedzili w dniu 20. czerwca br., Stanisława Gawłowskiego w areszcie i sugerowali mu złożenie zeznań, które miałby wskazywać na nielegalne działania PO i jej liderów.

W sobotę adwokat Gawłowskiego mec. Roman Giertych opublikował list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym pyta o nielegalne - jak pisze - przesłuchanie Gawłowskiego, podczas którego aresztowanemu posłowi PO miano proponować odstąpienie od przedłużania aresztu w zamian za obciążanie polityków Platformy. Sam Gawłowski mówił w sobotę portalowi wp.pl, że chodzi m.in. o szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę i przewodniczącego rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Dziś składam - w imieniu Platformy Obywatelskiej - zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Krajowej, związane z chęcią wymuszenia zeznań od Stanisława Gawłowskiego, który przebywał w areszcie" - powiedział Halicki na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak mówił, 20 czerwca Gawłowski został "odwiedzony w areszcie" przez agentów wrocławskiego oddziału CBA. W ocenie Halickiego tego typu "wizyta", dokonana bez odpowiednich podstaw i bez powiadomienia jego obrońcy nie powinna się była w ogóle w odbyć. "Mamy do czynienia z powrotem +aresztów wydobywczych+ ;(...) stwarzana jest sytuacja nacisku, by oskarżał innych, by w sposób nieprawny wymuszać zeznania o charakterze politycznym" - podkreślił Andrzej Halicki.

Jak dodał, w zawiadomieniu jest mowa o możliwości naruszenia art. 231 Kodeksu karnego (przepis ten stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.)

wł/pap


bg Image