27.07.2018-M.Kochan-K.-Wrblewska-J.-Stefaniak_big.png

PO, Nowoczesna i PSL zarekomendowały w piątek prof. Ewę Jarosz na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka i zgłosiły jej kandydaturę do laski marszałkowskiej. Pod wnioskiem o jej poparcie podpisało się też 35 organizacji pozarządowych, m.in.: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Związek Harcerstwa Polskiego, czy UNICEF.

Magdalena Kochan mówiła, że Rzecznika Praw Dziecka czeka wiele odpowiedzialnych zadań związanych z ochroną praw dzieci. "Jesteśmy przekonani, że kandydatura pani profesor Ewy Jarosz tym zadaniom sprosta w stu procentach. W związku z tym trzy kluby parlamentarne, wysłuchawszy opinii społecznej, obywatelskiej zarekomendowały tę kandydaturę na Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce" - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

"W świecie PiS kompetencje, doświadczenie, dorobek naukowy oraz rekomendacje osób i instytucji uprawnionych do wypowiadania się w konkretnym temacie nie mają kompletnie znaczenia przy obsadzaniu kluczowych dla państwa stanowisk. Liczą się tylko ulegli +Misiewicze+. Doprowadzenie do wyboru na stanowisko RPD prof. Jarosz jest kluczowe nie tylko ze względu na dobro dzieci w Polsce, ale również ze względu na jakość demokracji w naszym państwie" - mówiła na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska.

Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka zwróciła uwagę, że Jarosz "posiada ogromny dorobek naukowy, jest jednocześnie praktykiem". "Prof. Ewa Jarosz była społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka. Zna ten urząd i linię, jaką prezentował przez 10 lat Marek Michalak. Rekomendujemy tę kandydaturę i dziękujemy klubom poselskim, że były uprzejme przejąć nasze zgłoszenie" - podkreśliła Kątna.

Prezeska fundacji "Rodzice mają głos" Dorota Łoboda mówiła jak ważne jest, żeby na stanowisku RPD była osoba mądra, odważna i wrażliwa, dla której prawa dziecka będą priorytetem. "Głęboko wierzę, że właśnie prof. Ewa Jarosz taką osobą jest. Bedzie rzeczniczką, która z dużą wrażliwością będzie przeciwdziałała przemocy wobec dzieci" - oceniła.

Zdaniem Łodoby, Jarosz posiada odpowiednią "wiedzę, kompetencje, doświadczenie, serce na dłoni i otwartość", które zagwarantują, że dziecko będzie traktowane podmiotowo, i rodzice zawsze będą mieć "otwarte drzwi do jej biura".

Artur Ryszkiewicz z Fundacji Młodzieży "Activis" dodał, że wybór Jarosz na stanowisko RPD będzie ogromną korzyścią nie tylko dla polskich dzieci, ale również dla rodzin oraz aktywnej młodzieży. "Ponad 80 organizacji pozarządowych, dziesiątki osób skupionych w komitecie honorowym - wszyscy mamy przyjemność wesprzeć kandydaturę prof. Jarosz - ekspertki, badaczki, ale przede wszystkim dobrego człowieka" - podkreślił.

Prof. Ewa Jarosz urodziła się w 1963 roku w Rudzie Śląskiej i jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jarosz jest autorką sześciu i współautorem dwóch książek oraz ponad 160 artykułów naukowych. W latach 2011-2018 była doradca społecznym Rzecznika Praw Dziecka, a także członkinią Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka. Współpracuje ze specjalnym reprezentantem Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci oraz jednostką "Children at Risk" Rady Państw Nadbałtyckich.

wł/pap


bg Image