24.07.2018_D.Niedziela_big.png

"Polska jest liderem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ASF. Mamy najwięcej przypadków i najszybszą dynamikę zachorowań spośród 7 krajów, w których występuje wirus. PiS zamiast walczyć z ASF prowadzi kampanię wyborczą i przygotował groźne dla konsumentów przepisy" - mówiła na konferencji prasowej szefowa Gabinetu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Gabinecie Cieni Dorota Niedziela.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy dot. ASF, który ma ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z 5 września 2016 r., przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Na wstępie zaznaczyła, że odnotowywanych jest coraz więcej przypadków zachorowań na afrykański pomór świń. "W latach 2014 – 2015 w Polsce stwierdzono w sumie 3 ogniska ASF u świń oraz 38 przypadków ASF u dzików. Dzisiaj mamy już prawie 170 ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach, natomiast jeśli chodzi o ASF u dzików to mamy już 2600 przypadków" - powiedziała Dorota Niedziela.

"Polska jest niechlubnym liderem w Unii Europejskiej – mamy najwięcej przypadków i najszybszą dynamikę zachorowań spośród 7 krajów, w których występuje wirus. PiS zamiast walczyć z afrykańskim pomorem świń prowadzi kampanię wyborczą i przygotował groźne dla konsumentów przepisy!" - kontynuowała posłanka Dorota Niedziela.

Pani poseł Niedziela podkreślała, że obecny rząd nie radzi sobie z afrykańskim pomorem świń. Pomysły realizowane przez PiS są absurdalne. "Najpierw był absurdalny płot za setki milionów złotych, teraz żeby udobruchać rolników, PiS proponuje, aby mięso ze stref zapowietrzonych było traktowane jak każde inne. Nowelizacja ustawy może się przyczynić to roznoszenia wirusa ASF" - mówiła posłanka.

"Nowe przepisy nie przeszły konsultacji społecznych ani międzyresortowych! Konsumenci nie będą mieli pewności, czy nie jedzą mięsa z miejsc gdzie panuje wirus ASF. Do teraz mieliśmy tylko trefne konserwy, teraz to będzie dotyczyć całego wieprzowego asortymentu" - kontynuowała Dorota Niedziela.

Na zakończenie powiedziała, że ta nowelizacja ma jedynie charakter propagandowy. "Dlaczego minister Ardanowski chce nowelizacji ustawy ASF właśnie dzisiaj? Ponieważ chce razem z premierem Morawiecki.m jeździć i siać propagandę na dożynkach o pomocy rolnikom i walce z ASF. Dobrze wie, że do września ta nowelizacja przeprowadzona nie będzie" - powiedziała szefowa Gabinetu Rolnictwa.


bg Image