18.07.2018_B.Budka_K.Gasiuk-Pihowicz_big.png

Platforma Obywatelska i .Nowoczesna złożyły obywatelski projekt uchwały, w którym domagają się od rządu realizacji zaleceń KE ws. procedury dot. praworządności. Poinformowali o tym na konferencji prasowej Kamila Gasiuk-Pihowicz i Borys Budka.

Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że z winy polityków PiS, Polsce grozi skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE. Poinformowała, że we wtorek złożony został w Sejmie obywatelski projekt uchwały, pod którym podpisali się posłowie PO i Nowoczesnej. W projekcie autorzy wzywają rząd do wypełnienia zaleceń KE z grudnia 2017 r., kiedy to uruchomiona została wobec Polski procedura z art. 7 w związku z podejrzeniem naruszenia zasad praworządności.

"Wszystkie narzędzia do tego, aby Polacy uniknęli utraty lwiej części środków unijnych, są w rękach polityków PiS-u" - powiedziała posłanka Gasiuk-Pihowicz.

"To jest test dla polityków PiS, dla obozu władzy - czy stawiać wyżej interes nas wszystkich, obywateli naszego wspólnego państwa, czy stawiać wyżej interes partyjny. Czy (PiS) chce, żeby Polska była w centrum zjednoczonej Europy, czy chce, aby Polska powoli zamieniała się w rosyjskie peryferie" - dodała posłanka Nowoczesnej.

Z kolei wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka ocenił, że PiS nie reformuje wymiaru sprawiedliwości, lecz dokonuje "skoku" na niezależny TK i SN. Krytykował również projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze i SN, mówiąc, że jest on końcem "niezależnego sądownictwa w Polsce" oraz początkiem "bezkarności polityków tej władzy".

"Żadna z osób, które będą działać zgodnie z konstytucją nie pozostanie sama sobie. Jeżeli Zbigniew Ziobro i cały aparat represji pokusi się, żeby karać niezależnych i niezawisłych sędziów, to prędzej czy później ci wszyscy, którzy stoją na straży konstytucji, zostaną przez Polskę zrehabilitowani, a ci wszyscy, którzy tę konstytucję złamią, muszą liczyć się ze wszystkimi najbardziej surowymi konsekwencjami" - dodał Borys Budka.

Wcześniej Kamila Gasiuk-Pihowicz zgłosiła podczas obrad Sejmu wniosek o przerwę, zwołanie Konwentu Seniorów i wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały. Przekazała również projekt uchwały, zapisany na białej tablicy, marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu.

wł/pap


bg Image