2.07.2018_K.Brejza_R.Kropiwnicki_big.png

"Komisja Europejska, wszczynając procedurę ws. ustawy o Sądzie Najwyższym, podjęła działanie, dążące do przywrócenia praworządności w Polsce. Domagają się informacji premiera na temat rozpoczętej przez KE procedury" - mówili na konferencji prasowej posłowie Krzysztof Brejza i Marcin Kierwiński.

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek procedurę naruszenia unijnego prawa wobec polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym. Postępowanie obejmuje trzy przewidziane w traktatach etapy: KE początkowo zwraca się do rządów krajowych o usunięcie naruszenia prawa ("wezwanie do usunięcia uchybienia"), w kolejnym kroku daje krajom określony czas na zmiany ("uzasadniona opinia"), a w następnym etapie może pozwać kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Władze w Warszawie mają miesiąc, aby odpowiedzieć na wezwanie KE do usunięcia uchybienia.

W ocenie posła Krzysztofa Brejzy, Komisja Europejska podjęła działanie, dążące do przywrócenia praworządności w Polsce. "KE dostrzega dryf PiS-owskiego rządu i ciągoty PiS-owskie ku ustrojowej wizji wschodu" - podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej.

Poseł Brejza powiedział, że jedną z wartości, na której opiera się Unia Europejska jest praworządność. "To jest to, co różni cywilizację zachodnioeuropejską od cywilizacji wschodu, Kremla, Białorusi, do której rząd PiS stara się wyprowadzić Polskę" - zaznaczył Brejza. "Na to nie ma zgody Platformy Obywatelskiej, na to - jesteśmy przekonani - nie ma zgody większości Polaków" - zaznaczył.

Zdaniem Krzysztofa Brejzy, zmiany wprowadzane przez PiS w wymiarze sprawiedliwości, są oderwane od rzeczywistości i niezgodne z konstytucją. "Nie można przepisu konstytucyjnego o 6-letniej kadencji pierwszego prezesa SN zmieniać ustawą zwykłą. Jeżeli PiS nie ma większości konstytucyjnej na sali obrad, niech rozpisze wybory, niech zdobędzie dwie trzecie głosów, a nie ustawami zwykłymi zmienia konstytucję, nie mając większości konstytucyjnej" - podkreślił.

Poseł Robert Kropiwnicki zapowiedział, że Platforma złoży wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o informację premiera Mateusza Morawieckiego na temat rozpoczętej przez KE procedury. Platforma - na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu - chce poznać stanowisko rządu w tej sprawie, a także dowiedzieć się, czy rząd zamierza wycofać się z ustawy o SN.

"Chcielibyśmy, żeby teraz pod naciskiem polskiej opinii publicznej i naciskiem Komisji Europejskiej, wycofano się z tej złej ustawy o Sądzie Najwyższym, która gwałci niezależność Sądu Najwyższego i chce podporządkować sędziów SN, prezydentowi i ministrowi sprawiedliwości" - mówił Robert Kropiwnicki.

wł/pap


bg Image