27.06.2018_J.Mucha_J.Cicho_big.png

"Przygotowany przez rząd projekt zmian w ordynacji podatkowej może uderzyć w polskich przedsiębiorców" - mówili na konferencji prasowej posłowie Joanna Mucha i Janusz Cichoń. Chodzi o możliwość automatycznego blokowania kont przedsiębiorców przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zgodnie z harmonogramem posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się rządowym projektem zmian m.in. w ordynacji podatkowej w środę po południu.

Joanna Mucha oceniła na środowej konferencji prasowej, że Prawo i Sprawiedliwość "jako partia niesłychanie radykalnych rozwiązań" idzie "o jeden krok za daleko". "Została przygotowana ustawa, zgodnie z którą będzie można zablokować konto polskiemu przedsiębiorcy. Uważamy, że jest to ustawa, która może zagrozić swobodzie działalności gospodarczej i może spowodować, że to prawo będzie wykorzystywane przeciwko polskim przedsiębiorcom" - przestrzegała posłanka.

Wyraziła obawę, że nowe regulacje mogą uderzyć w przedsiębiorców nieprzychylnych Prawu i Sprawiedliwości. "Obawiamy się, że takiemu przedsiębiorcy zostanie zablokowane konto. Obawiamy się też tego, że konto zostanie zablokowane przedsiębiorcy, który będzie konkurował z przedsiębiorcą związanym w jakiś sposób z PiS" - mówiła posłanka Platformy.

W jej ocenie proponowane przez rząd rozwiązania są "skandaliczne". "Po raz kolejny, po organizacjach pozarządowych, po wymiarze sprawiedliwości, PiS przygotowuje narzędzie do tego, żeby uderzyć w kolejną grupę Polaków" - powiedziała Joanna Mucha.

Wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Janusz Cichoń przypomniał, że zgodnie z obecnym stanem prawnym rachunki bankowe przedsiębiorców mogą być - w oparciu o postanowienie szefa Krajowej Administracji Skarbowej - blokowane na 72 godziny. "Propozycje PiS zmierzają do tego, aby to postanowienie nie było konieczne, czyli tak naprawdę z automatu szef KAS będzie mógł blokować konto przedsiębiorcy, co najgorsze jednak - nie będzie tego przedsiębiorcy nawet o tym powiadamiał" - dodał poseł.

W jego ocenie tego typu przepisy rodzą "bardzo poważne obawy" co do możliwości normalnego funkcjonowania przedsiębiorców.

Posłowie Platformy Obywatelskiej nie poprą proponowanych przez rząd rozwiązań.

wł/pap


bg Image